fbpx

Web Tasarım Süreçleri

Web Tasarım Süreçleri

Web tasarım süreçlerine başlamadan önce bilmeniz gereken iki aşama var. Frontend dediğimiz önyüz yani tasarım ve back-end dediğimiz işin mutfak tarafı. Web tasarım projelerinde genelde arka plana odaklanılarak hatasız çalışan web siteleri hedeflenir. Doğru bir yaklaşım elbette fakat eksik. Günümüzde internet kullanıcılarının da işin bu kadar içinde olmasıyla beraber iyi bir internet sitesi için sadece sorunsuz çalışan web altyapıları yetmiyor. Bu nedenle web tasarım sürecini bir bütün olarak düşünmek gerekiyor. Bu yazımızda da sizlerle tüm bu sürecin nasıl yürüdüğünü paylaşıyor olacağız.

İyi tasarlanmış web siteleri, estetikten çok daha fazlasını sunar. Ziyaretçilerin ilgisini çekmekle beraber insanların görselleri, metinleri ve etkileşimleri kapsayan ürün, şirket ve markalaşmayı çeşitli göstergeler aracılığıyla anlamalarına da yardım eder. Bu, web sitenizdeki her öğenin bir hedefe yönelik çalışması gerektiği anlamına gelir.

Peki bu bütünlük nasıl sağlanabilir? Bunun için web tasarım sürecinde aşağıdaki adımları mutlaka dikkat alın.

 1. Hedef Belirleme: Sitenin hangi hedeflere ulaşmasını istediğinizi bilmeniz gerekiyor.
 2. Kapsam Tanımı: Sitenin hedeflerini öğrendikten sonra, projenin kapsamını tanımlayabiliriz. Başka bir deyişle sitenin amacı yerine getirmek için hangi sayfalara ve özelliklere ve bunları oluşturmak için zaman çizelgesinin programlanması gerekiyor.
 3. Site Haritası: Kapsamı iyi tanımlanmış bir projede, kapsam tanımında tanımladığımız içeriğin ve özelliklerin birbiriyle nasıl ilişkilendirileceğini tanımlamamız da lazım. Böylece kodlama tarafına geçmeden sitenin genel bir haritasını görmüş oluruz.
 4. İçerik Oluşturma: Artık sitenin daha büyük bir resmini elde ettiğimize göre, sayfaların tek bir konuya odaklanmasına yardımcı olmak için her zaman arama motoru optimizasyonunu göz önünde bulundurarak ayrı sayfalar için içerik oluşturmaya başlayabiliriz.
 5. Görseller: Site yapısı belli olup içerik kısmına geçildikten sonra görsellerin de çalışmalarına başlanılabilir.
 6. Kodlama: Hem tasarım hem de yazılım tarafının güncel standartlarda temiz şekilde kodlanması ve hazırlanan içeriklerin bu yapı içine konulması sürecidir. İçerik ve görseller zaman çizelgesine göre temel kodlamadan sonraya da bırakılabilir.
 7. Test Etme: Şimdiye kadar, tüm sayfaları tamamladık ve bunların ziyaretçiye nasıl gösterileceğini yani tasarım tarafını da belirledik. Şimdi ise bu sayfaların sorunsuz çalıştığından emin olmanın zamanı geldi. Kullanıcı deneyimi sorunlarından basit kırık bağlantılara kadar her şeyi tanımlamak için bilgisayar ve mobil tarayıcılarda siteyi test etmemiz gerekiyor.
 8. Yayındayız: Her şey yolunda giderse, sitenizi yayına açabilirsiniz.

Şimdi ise yukarıdaki süreci özetlediğimize göre, her adımda biraz daha detaya inme vakti.

Hedef Belirleme

İlk aşama, müşterinize nasıl yardımcı olabileceğinizi anlamaktır.

Bu ilk aşamada, tasarımcı, genellikle müşteri veya diğer paydaşlarla yakın işbirliği içinde, web sitesi tasarımının son hedefini tanımlamalıdır. Sürecin bu aşamasında keşfedilecek ve cevaplanacak sorular şunlardır:

 • Site kimin için?
 • Orada ne bulmayı ya da yapmayı hedefliyorlar?
 • Bu web sitesinin öncelikli amacı bilgi vermek, satmak veya eğlendirmek midir?
 • Web sitesinin bir markanın ana mesajını açıkça ifade etmesi gerekiyor mu yoksa kendi özgün odağı olan daha geniş bir markalaşma stratejisinin parçası mı?
 • Varsa hangi rakip siteler var ve bu site bu rakiplerden nasıl bir fark ortaya koyabilir?

Bu, herhangi bir web tasarım sürecinin en önemli kısmıdır. Bu soruların tümü kısaca açık bir şekilde cevaplanmadıysa, tüm proje yanlış yönde yola çıkabilir.

Bir veya daha fazla açıkça tanımlanmış hedefi veya beklenen amaçların bir özetini yazmak faydalı olabilir. Bu, tasarımı doğru yola koymaya yardımcı olacaktır. Web sitesinin hedef kitlesini anladığınızdan ve rekabetle ilgili çalışma bilgisi geliştirdiğinizden emin olun.

Sunduğumuz web tasarım hizmetinin detaylarına göz atmak için Web Tasarım sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kapsam Tanımı

Web tasarım projelerinde karşılaşılan en yaygın ve zor problemlerden biri kapsam tanımıdır. Müşteri bir hedef göz önünde bulundurur ancak bu, tasarım süreci boyunca kademeli olarak genişler, gelişir veya değişir. Bu nedenle proje başlangıcında projenin kapsamının ne olduğunu net bir şekilde belirlemek gerekiyor. Yoksa önünüzde süreci bitmeyen bir proje bulabilirsiniz.

Site Haritası

Basit bir web sitesi için site haritası. Sayfa hiyerarşisini nasıl kurgulayacağınızı belirleyin.

Site haritası, iyi tasarlanmış herhangi bir web sitesi için temel unsurdur. Web tasarımcılarına web sitesinin bilgi mimarisi hakkında net bir fikir vermesine yardımcı olur ve çeşitli sayfalar ile içerik öğeleri arasındaki ilişkileri açıklar.

İçerik Oluşturma

İçerik bir web sitesi için vazgeçilmez unsurlar arasında yer alıyor. Bu noktada içerik temelde iki amaç için hazırlanıyor. Fakat içeriklerin özgün olması en az amaçları kadar da önemli.

Amaç 1. İçerik Etkileşimi ve eylemi teşvik eder

Kaliteli içeriklerin varolması sitenizi ziyaret eden kullanıcıların ilgisini çekebilir ve böylece dilediğiniz yönlendirmeleri yapabilirsiniz. Örneğin; ziyaretçiyi teklif almaya veya satın almaya yönlendirmek istiyorsanız ona doyurucu bir bilgi sunmak zorundasınız. Hiç kimse tatmin olmadığı bir hizmeti veya ürünü almak istemez.

Amaç 2: SEO

İçerik ayrıca bir sitenin arama motorları için görünürlüğünü artırır. Anahtar kelimelerinizi ve anahtar ifadelerinizi doğru bir şekilde edinmek, herhangi bir web sitesinin başarısı için esastır.

Bu nedenle içerik oluştururken arama motorlarından ziyade kullanıcı odaklı içerik oluşturmak ve bu içeriğin içinde de doğru anahtar kelime yapıları kullanmak gerekiyor.

Görsel Öğeler

Son olarak, sitenin görsel öğelerini oluşturmanın zamanı geldi. Tasarım sürecinin bu bölümü genellikle müşteri tarafından öngörülen mevcut markalama unsurları, renk seçenekleri ve logolarla şekillendirilecektir. Ancak, aynı zamanda iyi bir web tasarımcısının gerçekten parlayabileceği web tasarım sürecinin aşamasıdır.

Görseller şimdi web tasarımda her zamankinden daha önemli bir role sahip. Yalnızca yüksek kaliteli görüntüler web sitesine profesyonel bir görünüm ve his kazandırmakla kalmaz, aynı zamanda bir mesaj iletir, mobil uyumludur ve güven oluşturmanıza yardımcı olur.

Görsel içeriğin tıklamaları, etkileşimi ve geliri arttırdığı bilinmektedir. Ancak bundan daha fazlası, insanlar bir web sitesinde görüntüleri görmek istiyor . Resimler yalnızca sayfanın daha az hantal ve sindirimi daha kolay hissetmesini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda metindeki mesajı da geliştirir ve okumanıza gerek kalmadan hayati mesajları bile iletebilir.

Bu noktada ufak bir not düşelim : Sitenize ekleyeceğiniz görsellerin SEO açısından da mutlaka optimize edilmesi gerekiyor. Bu detaylı bir konu ama daha önce yazdığımız bu içeriğimize göz atabilirsiniz : wibrit.com/resim-optimizasyonu

Test Aşaması

Site tüm görsellerine ve içeriğine sahip olduktan sonra test etmeye hazırsınız.

Tüm bağlantıların çalıştığından ve web sitesinin tüm cihazlara ve tarayıcılara düzgün şekilde yüklendiğinden emin olmak için her sayfayı iyice test edin. Hatalar küçük kodlama hatalarının sonucu olabilir ve çoğu zaman onları bulmak ve düzeltmek sıkıcı olsa da, bunu yapmamız gerekiyor.

Yayın Vakti

Şimdi, herkesin web sitesi tasarım sürecinin en sevdiği bölümünün zamanı geldi 🙂 Her şey tamamen test edildiğinde ve siteden memnun olduğunuzda yayın zamanı.

Web sitemi yayınladık tamamdır demeyin. Web tasarımı sürekli bakım gerektiren ve devam eden bir süreçtir. Bu nedenle web siteniz yayına girdikten sonra destek hizmeti oldukça önemli bir yer kaplıyor. Kiminle çalışırsanız çalışın mutlaka web sitenize destek almayı sürdürün.

Web tasarım süreçleriyle alakalı aklınıza takılan bir nokta olursa instagram.com/wibritcom veya facebook.com/wibritcom üzerinden bize ulaşabilir ve ücretsiz bilgi alabilirsiniz.