Web Sitesi Trafiğini Artırmak İçin 10 İpucu

Web Sitesi Trafiği Artırmak İçin 10 İpucu

Web sitesi trafiğini artırmak birçok internet sitesi sahibi için ana hedef. Fakat bu trafiğin organik bir şekilde artması daha önemli. Çünkü organik arama tüm web trafiğinin ortalama % 51’ini ve gelirin% 40’ını oluşturuyor. Ayrıca arama motoru sıralamalarında ilk sırada bulunan web sitesi, trafiğin ortalama %30’luk bir bölümünü kendine çekebiliyor. Kullanıcı davranışları içgüdüsel olarak gerçekleşme eğiliminde olduğu için oran bu kadar yüksek diyebiliriz.

Belirli bir anahtar kelime için ilk 3 pozisyonda veya 0 pozisyonunda yer aldığınızda bir trafik artışı göreceksiniz. Bu nedenle hedef kelimelerde birinci sayfada yer almak önemli. Organik olarak web sitesi trafiğini artırmak için 10 tane ipucunu sizlerle paylaşmaya başlayalım.

Kaliteli İçerikler Oluşturun

Yapılan bazı araştırmalar sayesinde, kaliteli ve uzun içeriğin daha fazla geri dönüş aldığı biliniyor. Bu seviyede bir içerik oluşturmak, daha iyi sıralama almanız için size yardımcı olacaktır. Bu da, web sitesi trafiğini artırmak için size kolaylık sunacaktır.

Kaliteli ve uzun içerik kavramını biraz açmamız gerekiyor. Google bu konuda içeriğin sadece uzun olması kaliteli olacağı anlamına gelmediğini söylüyor. O yüzden laf kalabalığı olsun diye uzun içerikler yazmaya çalışmayın. Kaliteyi yakalayabilmeniz için anlattığınız konunun en ince detayına kadar insanlarla paylaşın. Uzun içerik üretmek zor bir konu, farkındayız. Fakat kaliteyi bırakıp sadece uzun olmasına yönelmemelisiniz.

İçeriklerde insanları sıkmayacak şekilde yazmayı ve görsel/video gibi eklemelerle daha kaliteli bir hale getirmeyi tavsiye ediyoruz. Tek bir içerikte konuyla alakalı birden çok arama niyetini hedefleyebilirsiniz. Bu uygulama da organik trafik alabilmeniz için etkilidir.

İçerik söz konusu olduğunda bir stratejiye sahip olmanız gerektiğini bilin. Bu konuyu daha önce detaylı olarak yazdığımız için burada detaya inmeyeceğiz. Dilerseniz wibrit.com/icerik-stratejisi sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Ek olarak eski içeriklerinizi de kontrol edip daha kaliteli ve detaylı şekilde düzenleyebilirsiniz. Bu, web sitesi trafiğini artırmak için önemli bir konu. Daha kaliteli içerikler sitenizin genel kalitesini de yükseltecektir.

Web Sitesi Trafiğini Artırmak

Site Mimarisini İyileştirin

Site mimarisi kullanıcı davranışlarını etkilen konulardan birisidir. Doğru bir site mimarisi ziyaretçilerinize yol gösterir. Teknik olarak arama motorları için de önemli bir konudur. Site mimariniz kafa karıştırıcıysa, arama motorları web siteniz için hangi sayfaların daha önemli olduğunu bilemez. Aynı zamanda kullanıcılar ihtiyaç duydukları bilgileri bulamadıklarında siteden çıkarlar. Bu da arama motorlarına olumsuz sinyaller gönderir ve sıralamanızda düşüşlere sebep olur.

İyi bir site mimarisine sahip olmanın faydası, web sitenizi sonuçlarda daha yüksek konumlandırarak organik trafiği artırmasıdır. Kullanıcı deneyimini de olumlu yönde etkileyeceği için organik olarak gelen ziyaretçi, sizi hemen terk edip olumsuz izlenim bırakmayacaktır.

Site Mimarisini İyileştirme İpuçları

İyi bir site mimarisine sahip olmak istiyorsanız, sabit sayfalardan kategoriye ve içeriklere kadar herşeyin belli bir düzen içince olması önemlidir. Temel birkaç ipucunu paylaşalım;

  • Siteler, anlamlı kategoriler ve alt kategoriler halinde düzenlenmelidir.
  • Menü yapınızın bu hiyerarşik duruma uygun olduğundan emin olmalısınız.
  • Bir site haritası ekleyin. .xml dosya uzantısı, web sitenizdeki site bağlantılarında görünmesini istediğiniz en önemli sayfaları arama motorlarına bildirir. Site haritasını Google Search Console üzerinden ekleyebilirsiniz.

Kullanıcı deneyimine önem vererek suduğumuz web sitesi tasarım hizmetimiz hakkında bilgi almak için wibrit.com/web-tasarim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Uzun Kuyruklu ve Alakalı Kelimeler Kullanın

Long tail diye tabir edilen uzun kuyruklu anahtar kelimeleri mutlaka araştırın. Birçok site, hedefi olmayan ve sadece popüler olduğu için rekabeti yüksek anahtar kelimeler üzerine çalışıyor. Böylece rakiplerin arasında kaybolup gidebiliyor.

Sorgu tabanlı bu kelimeler sizi hedef kullanıcıya götürür. Ne istediğini bilen kullanıcıya aradığını verirseniz sizin için geri dönen ziyaretçiler arasında yer alma ihtimali yüksek olur. Bloglar başta olmak üzere e-ticaret sitelerinde ürünler optimize edilirken bu konuyu mutlaka araştırın ve öyle uygulayın.

Örneğin; bir kullanıcı bir ürün satın alacaksa veya bir bilgi araştırıyorsa arama sorgusu da ona göre şekilleniyor. Bu içeriği arayan kişi Google’a site trafiği yazmayacak. “Web sitesi tarafiğini artırmak” yazacak. Biz de bu kullanıcıya istediği şeyi sunacağız 🙂

Anahar kelimeler hakkında araştırmalar için Google Keyword Planner’ı veya arama ipuçlarını kullanabilirsiniz. Bunlar ücretsiz olarak size yardımcı olur. Hedefi doğru tespit ettikten sonra ona, gereken kaliteli içeriği sağlamayı unutmayın.

Doğru Başlık Seçimi Yapın

İçeriklerinizde kullanılan başlık CTA dediğimiz harekete geçirici, teşvik edici bir yapıda olmalıdır. Kullanıcıların web sitenize girmesinin sebebi bu başlıktır. Çünkü sitenize girmeden önce bu içerikle alakalı ilk dikkatlerini çeken nokta budur.

Bu içeriğin başlığını sadece web sitesi trafiğini artırmak diyebilirdik fakat 10 ipucu merak uyandıran, neymiş acaba dedirten noktadır. Bu yüzden başlıklarınızı tıklanabilir hale getirmeniz, organik yollardan web sitesi trafiğini artırmak için önemli bir noktadır.

Açıklamalarınız Etkili Olsun

Başlıktan sonra kullanıcıların dikkatini çeken ikinci önemli nokta arama motorlarındaki açıklama metinleridir. Çoğu web sitesi sahibi bu alanı ya boş bırakıyor ya da içerikle alakasız şeyleri yazıyor. Bu büyük bir hata.

Açıklama alanı organik ziyaretçiler kadar arama motorları için de önemli bir veriyi barındırıyor. Google içeriğinizin ne ile alakalı olduğunu kendi müşterilerine bu kısımdan iletiyor. Bu nedenle hem başlık hem açıklama alanlarında Google’ın müşterilerine iyi bir deneyim sunamazsanız, müşterileri farklı bir yere gönderecektir. Kötü hizmet aldığınız bir yeri kime önerirsiniz?

Videolara Önem Gösterin

Web sitenizde veya içerik sayfalarınızda bir video olması, videoya özgü aramalardan trafik almanıza yardımcı olur. Videolar arama performansı üzerine etkilidir. Özellikle son yıllarda video içeriğin popüler olması ile beraber, içeriğinizde bir videonun bulunması alaka düzeyini artıracaktır.
İçeriğe eklediğiniz bu videoları aynı zamanda YouTube kanalınızdan paylaşarak yazınıza link verebilir ve bu şekilde de web sitesi trafiğini atırmak için ek bir kaynak oluşturmuş olursunuz.

Video İçerik

İçeriğinizi Öne Çıkan Snippet’ler için Optimize Edin

Web sitenizin görünürlüğünü artırmanın en iyi yollarından biri, öne çıkan snippet’lerde görünmektir. Yukarıda bahsettiğimiz 0 pozsiyonu. Bu, Google’a göre bir kullanıcının arama sorgusuna en uygun cevaptır ve arama sonuçlarının en üstünde görünür. Öne çıkan bir snippet, kısa bir paragraf, listeler, tablolar, videolar ve hatta resimler gibi çeşitli içerik formatlarına sahip olabilir.

Kullanıcılar, gördükleri ilk sonucu tıklama eğilimindedir. Ayrıca, Google’ın web sitenizi diğer yüzlerce arasından en üstte seçmiş olması, güvenilir olduğunuzu ve faydalı içerik paylaştığınızı gösterir.

Öne Çıkan Snippet’lerde Nasıl Görünebilirim?

Arama sonuçlarında olduğu gibi, öne çıkan snippet’lerde yer almak oldukça önemlidir. Google’dan sizi öne çıkan snippet alanında bulundurmasını isteyemezsiniz. Bu nedenle bu alanda görünerek web sitesi trafiğini artırmak için şu ipuçlarını verebiliriz:

  • Hedef anahtar kelime için bu pozisonda bulunan bir web sitesi var mı? Bunu araştırın ve varsa rakibinizin içeriğini inceleyin.
  • Ürettiğiniz içerik bir soruyu cevaplamalı veya doğru bir tanımlama yapmalı. Bu nedenle içerik oluştururken kullanıcının arama niyetini mutlaka araştırın.
  • Soru cevap optimizasyonunu yapın. Sorunuz H2 etiketindeyse cevap hemen onun altındaki tagındaki metinde olmalıdır. Hem soruyu hem de cevabı aynı etiketleme içerisine dahil etmeyin.
  • Her zaman söylediğimiz gibi; içeriğinizi kullanıcı deneyimini de göz önüne alarak hazırlayın. Arama motorlarından ziyade kullanıcıya önem verin.

Bu ipuçları içeriğinizin sıralamaya girme garantisini vermez elbette. Fakat daha ulaşılabilir, daha düzenli ve 0 pozisyonuna girmeye daha yakın olmanız için önemlidir.

İçeriğinizi Diğer Kanallar için Yapılandırın

İçerik denildiğinde akla sadece blog yazınız gelmesin. Konunun tüm detaylarını blog yazınızda veriyor olabilirsiniz. Ama web sitesi trafiğini artırmak için kullanılacak tek kaynak Google değil.

Ürettiğiniz içeriği sosyal medya platformları için yapılandırın ve detay verdiğiniz web sitenize link verin. Her sosyal medya platformunun kitlesi birbirinden farklı olduğu için her platforma özel açıklamalar oluşturun. Bu kısmı sitenizin description kısmı gibi düşünebilirsiniz. Merak uyandırın ve sitenize gelmesini sağlayın.

Bu noktada ise şunu unutmayın; sadece sitenize gelmesi önemli değil. Sitenize gelen kullanıcıya istediğini vererek iyi bir deneyim yaşatmak durumundasınız.

Konuk Yazarlık Yaparak Geri Bağlantılar Oluşturun

Farklı platformla misafir olarak yazdığınız yazılardan, alakalı konuya geri bağlantılar almak arama motoru optimizasyonunun önemli bir parçasıdır. Bu arama motorları gözünde tavsiye edilen, değerli içerik olmanızı sağlar. (Web sitesi trafiğini artırmak için “değerli” kavramını kendinize bir ilke olarak edinmeniz gerekiyor.)

Bunun yanı sıra içeriğin bir bölümünü yazarak devamı için kendi sitenize link vereceğiniz platformları da kullanabilir ve bu kanallardan da organik trafik elde edebilirsiniz.

Her iki durumda da geri bağlantıların kalitesinin önemli olduğunu unutmamalısınız.

Reklamları Kullanın

Web sitesi trafiğini artırmak için içeriğinizi tanıtan reklamları deneyin. Bunun için en iyi seçenek sosyal medya platformları. Facebook’ta örneğin, gönderiyi öne çıkar reklamları ile hitap ettiğiniz hedef kitleye içeriğinizi gösterebilirsiniz.

Bunun iki faydası var. Birincisi sitenize gelen kullanıcı, içerikle ilgili olacağı için çoğu zaman fazla vakit geçirir ve iyi bir deneyim sunmuş olursunuz. Böylece markanızı tekrar ziyaret etmek için not alan bir kullanıcı kitlesi de edinebilirsiniz.

İkincisi ise içeriğiniz beğenildiyse kullanıcı tarafından önerilebilir. Yani konuşulacak içerikler üretmeniz kulaktan kulağa pazarlama zincirine dahil olmanız için önemlidir. Siz gerçekten fayda sağlarsanız, kullanıcıların da size faydası mutlaka olur.

Web sitesi trafiği artırmak için sunduğumuz önerilerle alakalı aklınıza takılan bir soru olursa  instagram.com/wibritcom veya facebook.com/wibritcom üzerinden bize ulaşabilir ve ücretsiz bilgi alabilirsiniz.

Son Yazılar