fbpx
Dijital Pazarlama İpuçları

Dijital pazarlama ipuçlarını bir çok yerde bulabilirsiniz. Fakat bazı noktalar var ki zaman ne kadar geçerse geçsin önemini hiç yitirmiyor. Hatta ve hatta sürekli etkisini artırmaya devam ediyor. Bu yazımızda sizlerle vazgeçilmeyen dijital pazarlama ipuçlarını paylaşacağız.

Müşteri Deneyimi

Bu başlığı ilk sıraya taşıdık. Çünkü Google dahil tüm arama motorları artık müşterilerinin deneyimlerinin en üst seviyede olmasını istiyor. Bu da şu anlama geliyor; -web site sahipleri için- şayet arama motorları web sitenize bir ziyaretçi göndermişse bunu takip ediyor ve sizden ne kadar memnun olduğunu çeşitli analizlerle ölçmeye çalışıyor. Mesela sayfanıza giren bir ziyaretçi bu sayfada 5 saniye geçirip çıkıyorsa muhtemelen sizi beğenmemiştir ya da aradığını bulamamıştır. Fakat aynı müşteri bu sayfada bir dakikadan fazla zaman geçirip aradığını bulmuş da olabilir. İşte arama motorları müşterilerini memnun etmek için sizin de kaliteli bir müşteri deneyimi sunmanızı bekler. Aynı durum sosyal medya siteleri veya reklamlar için de geçerli.

Bu nedenlerden ötürü ziyaretçilerinizin tepkilerini ölçmeli ve buna göre kendinizi geliştirmelisiniz. Müşteri memnuniyeti odaklı hazırlanan dijital pazarlama stratejileri mutlaka geri dönüş sağlıyor.

Kaliteli İçerik

Gelelim şimdi yıllardır değişmeyen ama son yıllarda daha sık duyduğunuz “içerik kraldır” sözünün anlam bulduğu yere. Bunu duyunca içinizden söyleniyor olabilirsiniz. Tamam içerik, kaliteli içerik önemli ama nereye kadar. Doğru, bir yere kadar. İçeriği sadece yazmak için yazıyorsanız bir yere kadar. Bence de can sıkıcı. Ama içeriği bir hedef doğrultusunda sunuyorsanız bunun sonu yok gibi.

Bu noktada içeriklerinizi oluştururken hedef kitlenizin ne istediğini veya onlara nasıl fayda sağlayacağınızı net bir şekilde bilmeniz gerekiyor. Sizin yazdığınız içerikler ziyaretçiye bilgi veriyor mu, fayda sağlıyor mu ve gerçekten kaliteli mi? Bu soruların cevabını net bir şekilde veriyor olmanız gerekiyor.

Bu arada içerikten kasıt sadece blog yazıları değil. İçerik kraldır deyince yine mi blog yazacağız aklınıza gelmesin. Videolar ve sosyal medya paylaşımlarınız da içeriktir. Bunlara da en az web sitenizdeki blog yazılarına verdiğiniz önem kadar önem vermeniz gerekiyor. Videolarınız ve görselleriniz de aynı kalitede olmalı ve aynı sorulara cevap verebilmeli ki krallığın tadı çıksın.

Dijital Pazarlama İpuçları (SEO)

Sıfır Pozisyonu ve SEO

Sektörün kanayan yarası ve önü arkası bitmeyen backlink paketlerinin vazgeçilmezi: SEO. Tabi ki böyle düşünmüyorum ama SEO hizmeti veren bir çok işletme veya kişi -kaliteli olanları kesinlikle bu tabir içinden ayırarak söylüyorum ki onlar kendilerini biliyorlar- bu olayı sanırım çok yanlış anladı. Yabancı kaynaklardan ve Türkiye’de güvenilir diyebileceğimiz platformlardan yaptığımız araştırmalar bize şunu gösteriyor: SEO uygulamalarında biz kaliteli içeriği ve müşteri deneyimini hiçe sayıyoruz. İşin bir de teknik boyutu var tabi ama bu kısma çok fazla girmeyeceğim çünkü çok zorlanmadan halledilebilecek bir konu bu.

SEO, dijital pazarlama için vazgeçilmez bir trend doğru ama bu yukarıda bahsettiğim gibi değil. Gerçekten tam anlamı ile iyi bir strateji ile mümkün. Kısacası sıfır pozisyonunda (ne olduğunu merak ediyorsanız okumaya devam edin) olmak istiyorsanız ve ziyareçtilerinizin organik sonuçlarla size ulaşmasını diliyorsanız SEO’yu kurallarına göre oynamanız gerekiyor. Çünkü bu madde dijital pazarlama açısından oldukça önemli.

Sesli Arama

Sesli arama konusuna tam adapte olamadık sanırım. Bence bu konuyu çok anlamadık ya da anlamaya çalışmadık. O yüzden kısa bir özet geçeyim.

Mobil kullanımın oldukça artmasından dolayı kullanıcılar artık bir çok aramayı da mobil üzerinden gerçekleştiriyor doğal olarak. Bu aramalarda da artık yazmak yerine konuşarak arama yapıyorlar. Bu da doğal olarak içeriklerin hedef kitleye erişebilmesi için doğru şekilde optimize edilmiş olmasını gerektiriyor. Yani içeriğinize bir başlık atarken ya da içeriği yazarken insanlar sesli aramada bunu nasıl söyler diye düşünmekte fayda var.

Bu konu bir önceki maddede bahsettiğim sıfır pozisyonu ile alakalı biraz. Sıfır pozisyonu organik aramaların üzerinde çıkan ve bir kutucuk içinde bilgiyi gösteren alan. Şayet Google sizin gerçekten faydalı bir içerik sunduğunuza inanır ve sesli aramalara da uygun olduğunuzu düşünürse sizi bu konuma getirebilir. Bu da memnun kalacak müşteri ve artacak doğru trafik demek. Geldik mi ilk maddeye: Kullanıcı deneyimi 🙂 Bu nedenle oluşturacağınız içeriklere dijital pazarlama stratejinizi belirlerken dikkat edin.

Video İçerik

Gidişata bakılırsa video içerik konusu her yıl önemini artırıyor. Bunda sosyal medya kanallarının da videoyu etkin bir şekilde ön plana çıkarmasının önemi var elbette. Ama bence video içerik daha kısa sürede daha fazla şey anlatmanızı sağladığı için daha çok tercih ediliyor. Mesela ben bu yazıyı yazarken şu anda belki 10 dakika geçti. Video olarak anlatsaydım bu süre içinde daha çok şey anlatabilirdim.

Video içerik, dijital pazarlama için oldukça önemli ve daha da önemli hale gelecek. Bu nedenle kaliteli video içerikler hazırlamaya mutlaka özen göstermelisiniz.

Sosyal Medya

Yukarıda bahsettiğimiz tüm dijital pazarlama ipuçlarının sadece web siteniz için geçerli olduğunu düşünmeyin. İçinde bulunduğunuz sosyal medya platformlarında oluşturduğunuz içerikler, videolar ve diğer görseller de pazarlama stratejisinin bir parçası. Bu nedenle kaliteyi hiç elden bırakmadan ve platform ayırmadan bir bütün olarak uygulamanız gerekiyor.

Sonsöz olarak şunu size söyleyebilirim: Bu başlıkların hepsi birlikte olduğunda başarılı bir dijital pazarlama uygulaması ortaya çıkıyor. Ben iyi blog yazarım boşver sosyal medyayı ya da benim olayım sosyal medya SEO da neymiş demek emin olun kendinize vereceğiniz en büyük zarar.

Dostlukla…

Dijital pazarlama ipuçları hakında bilgi almak veya soru sormak için instagram.com/wibritcom veya facebook.com/wibritcom üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir Projeniz Varsa, Birlikte Çalışalım
Logo Beyaz

Mehmet Akif Mh. Kale Cd. No:93/1 D:2 Sultanbeyli – İSTANBUL
Tel: 0 216 398 13 29  E-Posta: info@wibrit.com