fbpx
UI ve UX Nedir?

Herhangi bir süreci -ki buna web tasarım ve uygulama da dahil- kullanıcı tarafından değerlendirdiğimizde önümüze çıkan kavramlar arasında yer alan iki tane terim: UI ve UX. Geçmişte, web sitemiz olsun yeter mantığı ile olaya bakılırken süreç geçtikce ve gelişim hızlandıkça artık pastadan pay alma zorlaştı. Dijitalin hayatımıza daha fazla hakim olması ile zamanında ziyaretçilerin mecbur olduğu platformlar, rakipler çoğaldıkça ziyaretçiye mecbur kaldılar. Bu tüm kurumsal web siteleri ve e-ticaret siteleri için geçerli bir durum. (Tabi bu bizimle alakalı olduğu için bu başlıklardan örnek veriyoruz. Yoksa tüm sektörlerde bu durum var.) Bu noktada kullanıcı deneyimine yapılan yatırımlar ön plana çıkmaya başladı. Böylece hayatımıza bu iki kavram girdi. Şimdi UI ve UX kavramlarının ne anlama geldiğini ve UI ve UX uzmanlarının ne yaptığına birlikte bakalım.

UI (User Interface) Nedir?

UI, user interface’in kısaltılmış halidir. Türkçe olarak “Kullanıcı Arayüzü” diyebiliriz. Daha açık bir şekilde UI, kullanıcılar için hazırlanmış olan web sitesi veya uygulamanın kullanıcı deneyimini artırmak için tasarlanmasıdır. Web siteleri içinden örnek verecek olursak UI, bir web sitesinin tasarımı, yerleşimi, hızı gibi teknik konuların yapılmasını içerir. Bu düzenin işleyişinin tasarlanmasıdır en kısa şekilde. İşin biraz daha grafik tasarım kısmı ağır basıyor diyebiliriz. Bu işleri yapan kişilere de UID yani User Interface Designer, Türkçe karşılığıyla Kullanıcı Arayüzü Tasarımcısı denir. Bu UI tasarımcılar web sitesi veya uygulamada kullanıcının daha fazla süre geçirmesi, etkileşime geçmesi, satın alması gibi durumlarda verirmi artıracak tasarımlar yapar.

UX (User Experience) Nedir?

UX, user experience’nin kısaltılmış halidir. Türkçe olarak da “Kullanıcı Deneyimi” olarak biliniyor. Bu işi yapanlarda UXD yani user experience designer deniyor, yani kullanıcı deneyimi tasarımcısı. Kullanıcı deneyimi tasarımcıları işi daha kapsamlı bir şekilde ele alarak deneyimi artırmayı hedefler. UI tasarımcı bir e-ticaret sitesinde satışın gerçekleşmesi ile ilgilenirken UX tasarımcı satıştan sonraki süreçte de ilgilenir. Kargonun veriliş zamanı, teslim süresi gibi konular UX tasarımcı tarafından müşteri memnuniyetini artırmak adına bu sürecin kontrol edilen parçaları arasındadır mesela.

Bu iki kavram birbiriyle çoğu zaman karıştırılıyor. Aslında karıştırılması da normal çünkü aynı sürecin içinde ikisi de var. Fakat farklı rollerdeler. Bu rolleri birbirinden ayıran bazı noktalar da yok değil. Şimdi onlara bakalım biraz.

Kullanıcı deneyimini önemseyen bir web sayfası nasıl olmalıdır? wibrit.com/web-tasarim

UI ve UX Arasındaki Farklar Nelerdir?

UI ve UX arasında iş süreci boyunca ortak noktalar olduğu gibi birbirini keskin bir şekilde ayıran noktalar da var. Bu ayrımı yapabilmeniz için UI ve UX arasındaki farkları bilmemiz gerekiyor.

  • UI sürecin dijital tarafındadır fakat UX sürecin dijital aşamasında olduğu gibi üretim, teslimat, sunum gibi dijital olmayan aşamalarında da vardır.
  • UI tasarımın kullanıcıya nasıl görüneceği noktasına odaklanır fakat UX bu tasarımın kullanıcıda oluşturacağı etkiye odaklanır.
  • UI ürünün satış öncesi veya sonrası süreci ile ilgilenmez, UX için ise deneyim açısından daha fazlasıyla da ilgilenir.
  • UI işin grafik tarafındadır fakat UX deneyim tarafındadır.

Bu temel ayrım sonrasında bir örnek vererek bu farkları biraz daha somut hale getirelim.

Örneğin; siz bir ketçap üreten firmasınız ve ürününüz için bir tasarıma ihtiyacınız var. UI tasarımcılar bu süreçte ürünün farklı şekilde tasarımlarını değerlendir ve size çözümler sunar. Fakat bu çözümler işin tasarım tarafındadır ve nasıl göründüğü ile alakalıdır. Doğru tasarım seçildi ve sunumlar yapıldı ürün üretildi. Bu noktada tasarımsal olarak 2 adet ürüne karar verildi. Bu noktadan sonra UI artık sürecin içinde değildir.

Ürün 2 farklı şekilde satılıyor. Birisi düz şekilde biri ters çekilde. Bu satış sürecindeki kargolama, teslimat, memnuniyet anketleri, ürün ambalaj kalitesi gibi konularla da UX ilgilenir. Fakat onun işi bu süreci tam anlamı ile en ince detayına kadar yönetmektir. Yani bu satılan iki ürünün kullanıcı deneyimi açısından hangisinin verimli olduğunu UX tesbit eder.

Dolayısıyla bugün ketçapların hemen hemen hepsi kapağı aşağıda olarak dolaplarda saklanır ve üretimdeki tasarımların çoğu da (istisnalar var elbette) bu şekildedir. Çünkü düz şekilde olan kutulardaki kullanım iyi bir deneyimle sonuçlanmaz. UX designerın verdiği geri bildirimlerle UI ürün tasarımını geliştirmek için sürece tekrar ortak olabilir.

Bu örneği kendi web siteniz için de düşünebilirsiniz. Mesela eskiden çok fazla komplike ve cafcaflı siteler yapılırken süreç boyunca neler oldu da daha sade ve amaca yönelik tasarımlara döndük? Kullanıcı davranışları ne yönde değişti ve bu değişim süreci içinde siz neler yaptınız peki? Gelişim ve değişim için bu soruları kendinize mutlaka sorun 🙂

Sonuç olarak UI ve UX birbirini tamamlayan ve tamamen farklı görevlere sahip iki alandır. Tüm içeriği tek cümle ile özetlersek: UI, kullanıcıların ürünle etkileşime geçtiği süreçle ilgilenir, UX ise tüm bu süreçte onların nasıl hissettikleri ile alakalıdır.

UI ve UX hakkında detaylı bilgi almak veya süreçle alakalı aklınıza takılanları soru sormak için instagram.com/wibritcom veya facebook.com/wibritcom üzerinden bize ulaşabilir ve ücretsiz destek alabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir Projeniz Varsa, Birlikte Çalışalım
Logo Beyaz

Mehmet Akif Mh. Kale Cd. No:93/1 D:2 Sultanbeyli – İSTANBUL
Tel: 0 216 398 13 29  E-Posta: info@wibrit.com