fbpx
Sosyal Medya Paylaşım Fikirleri

Şirketinizin sosyal medya paylaşımlarını yönetmek hem zaman alan hem de sürekli fikir üretmeniz gereken bir konu. Doğru kitleye ulaşmak için doğru paylaşımları yapmanız ve bunun için bir yol haritası çizmeniz şart. Bu konuda çok uygulanan yöntemler olduğu gibi gözden kaçan bazı noktalar da var. Bunları bir araya getirdik ve ilginizi çekiyorsa sonuna kadar okumanızı öneriyoruz.

Sosyal medya yönetimi zor görünse de (ki kolay değil) bir plan çerçevesinde yaptığınızda çok daha kolay hale getirebilirsiniz. Bizim yaptığımız planın bir kısmını wibrit.com/sosyal-medya-yonetimi sayfamızdan inceleyebilirsiniz. Çok uzatmadan sosyal medya paylaşım fikirlerine geçelim.

Kaliteli İçerik Üretin

Bu başlık sadece sosyal medya için değil web siteleri için de oldukça önemli. İnsanlar kaliteli içerik dediğimizde hep birşeyler yazacaklarını ve özgün olmaları gerektriğini düşünüyor ve bunun için kurumsal blog sayfalarına ağırlık veriyorlar. Fakat tekrar etmekte fayda var ki; içerik sadece blog yazılarından ibaret değil. Sosyal medyada kullandığınız görsel, video ve açıklama metinleri de bu içerikler arasında yer alıyor.

İçerik kalitesine önem verin. Özgün görseller ve tasarımlar kullanın. Özellikle açıklamalara yazdığınız metinler size özgü olsun. Bu maddeler hem özgün hem de kaliteli olduğunda, fayda sağladığında bir adım önde başlayabilirsiniz.

Bir Hediye Veya Yarışma Düzenleyin

Sosyal medya etkileşimini artırma noktasında çok sık kullanılan yöntemlerden birisi. Sayfamızı takip eden ilk 100 kullanıcı içinden 20 kişiye kitap hediyesi gibi farklı şekillere de uygulayabileceğiniz sektörünüzle alakalı hediye vermeyi deneyebilirsiniz. Sektörünüzle alakalı dedim çünkü etkileşim sizin hedef kitlenizle olması önemli. Bilgisayar sektöründe uğraşıp edebi bir kitap hediye etmeniz farklı alanlardan takipçi almanıza neden olur. Benim amacım bu diyorsanız sorun yok ama bilgisayar kullanıcılarını hedefliyorsanız bir mouse veya USB bellek hediye etmeniz daha sağlıklı olur.

Takipçileriniz Tarafından Oluşturulan İçeriği Paylaşın

Bizde genelde firmalar tarafından bu tercih edilmiyor. Dürüst olmak gerekirse çoğu firma beni takip etsinler, benimle ilgilensinler, benim ürünlerime ilgi göstersinler bakış açısı ile olaya yaklaşıyor. Zaten bu şekilde olan hesaplarda sürekli kendinden birşeyler paylaşıldığını görürsünüz. Ama firmaların dahi takipçilerinin alakalı gönderileriyle etkileşim halinde bulunması gerektiğini düşünüyoruz. Sizin işinizle alakalı bir takipçinizin gönderisine fikir veya tavsiye içeren yorumlarla katılın. Çok beğendiğiniz gönderileri paylaşmaktan çekinmeyin. Bu noktada kriterlerinizi belirleyin ve takipçilerinizin sizinle alakalı paylaşımları ile etkileşim halinde olun. Hani müşteri velinimetti 🙂

“Arkadaşınızı Etiketleyin” İçeriği Oluşturun

Çok popüler bir başlık. Çoğu zaman da beklenenden fazlasını verebiliyor. Ama bizim için değerli olan şu; hedef kitleniz olan bir takipçi arkadaşını etiketliyorsa bu sizin hedef kitleniz içinde yer alır. Yukarıdaki örnekte olduğu gibi bir klavye mouse takımı hediye edecekseniz takipçilerinizin etiketlediği kişiler bir bilgisayar kullanıcısıdır genelde. Yani ulaşmak istediğiniz hedef kitleniz. 3 arkadaşını etiketle çekişe hemen katıl gibi bir çok etkileşim metni görüyorsunuzdur zaten.

Perde Arkası Fotoğrafı veya Videosu Yayınlayın

İzlediğimiz bazı filmlerin sonunda ekip isimleri geçerken ekranın bir kısmında da çekim hataları veya perde arkası videolar yayınlanıyor. Bunlar çoğu zaman filmden daha çok ilgi çekebiliyor. Video içeriklerde özellikle kullanmanızı önerdiğimiz bir paylaşım fikri. Fotoğrafçıların fotoğraf çekerken yaşadığı zorluklarla alakalı videoları zaten sosyal medyada önünüze çıkmıştır. Çok güzel bir kare için işin perde arkası bazen o kareden daha fazla etkileşim alabiliyor.

Nasıl Yapılır Videosu Oluşturun

Yemek tarifleri, maktaj teknikleri gibi konularda bunu çok sık görürsünüz. Bir yemeğin nasıl yapıldığını, bir makyaj uygulamasının nasıl olduğunu size anlatan videolar. Bunlar çok popüler ve popüler olmaya devam edecek. Çünkü içerik olarak baktığınızda hem size fayda sağlıyor hem de kaliteli bir bilgi paylaşıyor sizinle. Bu nedenle nasıl yapılır videoları sosyal medya paylaşım fikirleri arasında mutlaka olsun ve programınızı ona göre şekillendirin.

Anket Oluşturun ve Soru Sorun

Hikayelerde etkileşimi artırmak için kullanılan önemli fikirleriden birisi. Özellikle kitlelere hitap eden konularda yapılan anketler veya size sorulmasını istediğiniz sorular takipçilerinizle diyalogunuzu kesmemek ve bağı güçlendirmek için önemli. Hikayelerinizde mutlaka bu uygulamaları deneyin.

Blog İçeriklerinizi Paylaşın

Web sitenizde veya e-ticaret blogunuzda yazdığınız içerikleri sosyal medyadan mutlaka paylaşın. Doğru etiketleme kullanarak kaliteli içeriği paylaşmanız hem sosyal medya etkileşimi hem de web sitenizdeki içeriğin paylaşımı noktasında size kaliteli geridönüşler sağlayabilir.

Trend Olan Konularda İçerik Üretin

İşinizle alakalı trend olan konuları takip edin ve bu konularda içerikler hazırlayın. Yemek tariflerinde popüler olan aramalar üzerinde paylaşımlar yapabileceğiniz gibi teknoloji ürünleri satıyorsanız yeni çıkan ürünlerin değerlendirme içeriklerini de paylaşabilirsiniz. Bu tamamen sektörünüzü ne kadar takip ettiğinizle doğru orantılı. Yenilikçi ve farklı olan işletme hesaplarının sosyal medya yönetiminde daha başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

Sosyal medya paylaşım fikirlerini çoğaltabiliriz veya sektöre özel planlayabiliriz. Yukarıdaki maddeler genel olarak sosyal medya profillerinde uygulanan ve verim alınan paylaşım fikirleri. Denemeye değer..

Aklınıza takılan soru/sorunlar için instagram.com/wibritcom veya facebook.com/wibritcom üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir Projeniz Varsa, Birlikte Çalışalım
Logo Beyaz

Mehmet Akif Mh. Kale Cd. No:93/1 D:2 Sultanbeyli – İSTANBUL
Tel: 0 216 398 13 29  E-Posta: info@wibrit.com