SEM nedir sorusuna kelime anlamı ile başlayalım. SEM; Search Engine Marketing demektir. Dilimizde bilinen şekli ise arama motoru pazarlamasıdır. En basit yoldan SEM kavramına şu tanımı verebiliriz : Hizmet verenlerin internet üzerinde, arama motorlarında daha ulaşılabilir hale gelebilmesi için yapılan çalışmalar bütünüdür. Bu kavramlar içinde SEM ile özdeşleşen en önemli madde şüphesiz web sitelerine popülerite de sağlayan Adwords’tür.

SEM aynı zamanda dijital pazarlama ajansı tarafından kullanılan pazarlama yöntemlerinden bir tanesidir. Bu nedenle SEM’i sadece ayrı ve bağımsız bir pazarlama yöntemi olarak düşünmek yerine, dijital pazarlamanın içerisinde değerlendirmek daha büyük fayda sağlayacaktır.

SEM ile SEO’yu Karıştırmayın

Arama motorları ile alakalı işlemlerinize karar vermeden önce bu konunun temelde ikiye ayrıldığını bilmek gerekiyor. Birincisi SEO (Search Engine Optimization) yani arama motoru optimizasyonu, ikincisi ise SEM (Search Engine Marketing) yani arama motoru pazarlamasıdır. Bu iki başlık da arama motoru pazarlamasının kapsamında yer alıyor. Bu iki maddenin de temel farkı şu : SEO ücretsiz sıralama sonuçları içerisinde üst sıralamalarda yer almayı hedefler. SEM ise ücretli aramalarda iyi bir konumda olmayı hedefler. SEM’in iyi bir konuma sahip olmasının tek şartı maddiyat değildir.

SEM belirli bir bütçe için verilen reklamları kapsarken seo belirli anahtar kelimelerde kalıcı bir yükseliş elde etmek için yapılan çalışmadır. En temel farkı SEM’de anlık geri bildirim alabilirken SEO’da bu süreç daha uzun sürebilmektedir.

SEM’in Avantajları Nedir ?

Bu çalışmaların firmalara kattığı en büyük avantaj marka bilinirliği ve marka değerini artırmasıdır. Bölgesel de olsa ülkesel de olsa marka aşinalığı oluşturulması açısından bu çalışmanın önemli bir yeri vardır. Bunun haricinde minimum bütçelerle maksimum kitleye ulaşma fırsatı sunar size. Müşteri kitlesini genişletmek için reklam çalışmalarının büyümesi gerekebilir. Düzenli bir çalışma ile kendi içerisindeki kar sistemi ile reklam çalışmaları büyütülebilir.

İnternet reklamlarının artık birçok reklam şeklinin önüne geçtiği hatta ve hatta televizyon reklamlarıyla bir yarış içerisinde olduğu artık aşikar. Bu noktada önemli olan doğru reklam stratejisini belirlemek. Her proje için SEM uygundur demek yanlış olmazsa da bütçe kayıplarına neden olabilir. Bu nedenle reklam şekillendirilirken firmanın hedefi, ayırılan bütçei hedeflenen kitle ve zaman gibi kavramlar harmanlanarak bir sonuç elde edilmeli.

Bu sektörde çalışan firmalardan hizmet alırken referansları ile birebir iletişime geçerek verimliliği ölçmek mantıklı bir yol olabilir. Bu nedenle profesyonel firmalardan SEM hizmeti almak sizin bütçe kayıplarınızın da önüne geçecektir.

Arama motoru pazarlamasının ne olduğundan önce arama motorları hakkında kısa bir ön bilgi ile giriş yapalım. Arama motorları bilindiği gibi kullanıcıların aradıklarına en hızlı ve kolay yoldan ulaşabilmesini sağlayan sonuç sayfaları olarak biliniyor. Kısacası siz bir arama yapıyorsunuz ve arama motoru bu arama sonucunda size en doğru veriyi iletebilmek için alaka düzeyine göre bazı kriterlerden geçiriyor. Sonucunda size en doğru bilgiyi vermeyi hedefliyor.

Arama Motoru Pazarlaması Bize Ne Kazandırır ?

Bu alanda şirketlerin hedeflediği şey genelde kar marjını yükseltmek. Fakat bu konuda vizyonu biraz daha genişletip geleceğe de bakmak her zaman doğru bir yatırım olacaktır. Dönemsel olarak yapılan pazarlama yöntemleriyle ciro belki yükseltilebilir ama yanlış yöntemler uzun vadede size zarar verir. Örneğin sadece para kazanmak için müşterilerinizin taleplerini veya tepkilerini göz ardı etmek size daha büyük zarar verir.

Ciroya katkının haricinde arama motoru pazarlamasının bize sunduğu farklı reklam yöntemleriyle birlikte marka bilinirliği artırılabilir ve marka değerine katkıda bulunulabilir. KOBİ’lerin reklam organizasyonlarında belki de düştükleri en büyük hata bu.

Firmanızın gelişimi için arama motoru pazarlamasının bilinçli ve uzun vade hedeflenerek yapılması her zaman en doğru seçim olarak görülüyor. Bu planlama içerisinde de ölçülebilir raporlamalarla müşterilerinizin veya ziyaretçilerinizin tepkilerine en doğru cevabı vermek her zaman sizin elinizde olacaktır.