fbpx

Responsive Web Tasarım Nedir? (Nasıl Çalışır)

Responsive Web Tasarım Nedir?

Responsive web tasarım, intenet sitesinin bilgisayar, laptop, tablet ve mobil cihazların (akıllı telefonların) tamamına uyumlu bir şekilde çalışmasını ifade eder. Bu uyumlu çalışma prensibi eskiden bir ekstra iken arama motorlarının algoritmalarını güncellemeleriyle birlikte artık bir gereklilik haline geldi. Buna rağmen halen mobil olmayan web site oranı da azımsanmayacak kadar fazla.

Mobil Tasarım Neden Gerekli?

Bir web sitesini sadece kendiniz için yapıyorsanız problem yok. Mobil olmaması çok da önemli değil. Fakat web sitenizden bir beklentiniz varsa öncelikle ziyaretçilerin beklentilerine cevap vermeniz gerekiyor. Kullanıcıların büyük bir bölümü artık internet kullanırken mobil cihazlar üzerinden erişim sağlıyor. Bu nedenle responsive olmayan tasarımlar mobil cihazlarda okunabilir olmadığı için çok fazla tercih edilmiyor.

Özellikle işletmelerin, dijital dünyada yer almaya devam etmek ve müşterilerin kendilerine ulaşmasını kolaylaştırmak için bu adımı atmaları gerekiyor.

Responsive Web Tasarımın Avantajları

Responsive web siteler popüler olmadan önce mobil uyumluluk için web sitelerinin farklı bir formatları tercih ediliyordu. Aslında halen yapılıyor. Bazen web sitelerine girdiğinizde direk site adı yerine m.site…..com seklinde görürsünüz. Bu, aynı web sitesinin iki farklı şekilde tek veritabanı üzerinden çalıştığı anlamına gelir. Fakat responsive web tasarımda durum bundan farklıdır. Hangi cihazdan girerseniz girin, sizin cihazınıza göre duyarlı hale dönüşür.

Bunun özellikle işletmeler için bir kaç tane faydası var.

  • Responsive tasarım her cihaz için tek bir web sitesi imkanı sunar. Ek kodlamalara ihtiyaç olmaz. Bu da artı bir maliyetten işletmeleri kurtarır. İster kablosuz bağlantıya sahip 27 inçlik bir iMac’te, ister Android telefonunuzun ekranından görüntülendiğinde, web sitesi kullanıcının en iyi izleme keyfi için yapılandırılacaktır.
  • Duyarlı web tasarım yaklaşımıyla, tüm resimler, yazı tipleri ve diğer HTML öğeleri, kullanıcının sahip olduğu ekran boyutu ne olursa olsun en üst düzeye çıkarılacak şekilde uygun şekilde ölçeklenecektir.
  • Birden çok cihaz için ayrı tasarımlar yapılmayacağı için ek yönlendirmelere ihtiyacınız kalmayacak. Yukarıda bahsettiğim m…site..com (mobil versiyon) ya da t…site..com (tablet versiyon) şeklinde ek yönlendirmelere ihtiyacınız olmayacak.
  • Yazılım güncellemeleri çok daha hızlı ve daha az maliyetle yapılabilicek.

Responsive web tasarım hizmetimizle alakalı detaylı bilgi almak için hemen bize ulaşabilirsiniz.

Web Sitem Responsive Mi?

Bunu test etmenizin bir kaç yolu bulunuyor. Birincisi mobil cihazınızdan direk web sitenize girin. Şayet siteniz bilgisayarda gördüğünüz şekilde iyice küçülterek ekranda görünüyorsa siteniz mobil uyumlu değildir.

Bazen web siteleri mobil cihazlarda uyumlu şekilde görünür fakat arama motorları kriterlerine uyum sağlamayabilir. Bunu kontrol etmek için Google mobil uyumluluk testi ( https://search.google.com/test/mobile-friendly?hl=tr ) aracını kullanabilirsiniz. Bağlantıyı açtığınızda ekranda çıkan “url girin” kısmına web site adresinizi girin ve birkaç dakika bekleyin. Araç, sitenizin arama motoru kriterlerine uyup uymadığını size gösterecektir.

Sizinle paylaşacağımız son yötem ise tarayıcı üzerinden bunu kontrol edebilmenizdir. Google Chrome kullanıyorsanız web sitenizde iken herhangi bir yere sağ tıklayıp ” incele ” yi seçin. Sonrasında açılan Toolbar’ın köşesindeki mobil cihaza tıklayın. Burada dikkat etmeniz gereken nokta şu; mobile geçiş yaptığınızda tekrar sayfayı yenilerseniz daha net olarak sonuç alabilirsiniz. Aşağıdaki görselde gördüğünüz gibi. Opera tarayıcısında da aynı durum geçerli. İncele yerine Öğeyi Denetle’ye tıklamanız gerekiyor.

Chrome Responsive Görünüm

Şayet Mozilla Firefox kullanıyorsanız, web siteniz açıkken CTRL + SHIFT + M fonksiyonunu kullanın. Hepsini birlikte tuşladığınızda mobil şekli karşınıza çıkacak. Yine bu durumda da sayfanızı yenilemenizde fayda var.

Responsive Web Tasarım Nasıl Yapılır?

Bu konu açıkcası teknik bir konu ama kısaca bahsedelim. Responsive web tasarım HTML ve CSS kodları ile sağlanır. Yani bir web sitesinin masaüstü için kullanılan kodlarla aynı yapıları kullanır. Sadece HTML içerisinde ufak değişiklikler gerekir. Bunun yanı sıra CSS ile de ekran genişlik ölçülerine göre öğelerin nasıl görünmesi gerektiği belirlenir. Sonucunda ise tek bir web sitesi tüm cihazlara uyumlu şekilde çalışmaya başlar. Burada kod detaylarına girmeyeceğiz ama bu konuda da bilgi almak isteyenler yazının bitimindeki bildirimden bize ulaşabilirler.

Mobil Web Tasarım Nasıl Çalışır?

Herhangi bir cihazdan bir internet sitesine girdiğinde tarayıcı, öncelikli olarak kodları tarar ve sizin cihazınıza uygun yazılmış bir yapı varsa bunu bulmaya çalışır. Şayet böyle bir yapısı varsa, siteyi size uyumlu şekilde getirir ve sorunsuz olarak gezinmenizi sağlar. Fakat sizin cihazınıza uygun bir yapı yoksa default olarak hazırlanan yapıyı size sunar. Bu da çoğu web sitesinde masaüstü görünüm demektir.

Responsive Tasarım Olmamasının Dezavantajları

Günümüzde şayet duyarılı bir web siteniz yoksa bunun birden fazla dezavantajı ile karşı karşıyasınız demektir. Önem sırasına göre ilk 3’ten size bahsedelim.

Kullanıcı Deneyimine Zarar Verir

Bir web sitesi şayet duyarlı tasarıma sahip değilse masaüstü görünümü mobil cihaza sıkıştırarak sunar. Bu da ziyaretçilerin içeriği okuyabilmesi için her noktayı büyütmesi anlamına gelir ki kimse bununla uğraşmaz. Bu da hem web sitenizde geçirilen süreyi düşürecek hem de kullanıcı deneyimi noktasında prestijinize ciddi zararlar verecektir.

Arama Motorlarındaki Sıralamanızı Etkiler

Google başta olmak üzere arama motorları artık web sitelerini sıralamaya alırken mobil standartları göz önünde bulundurmaya başladı. Bu da yakın zamanda mobil uyumu olmayan web sitelerinin, sıralama içinde kendilerine yer bulamayacağı anlamına gelebilir.

Hızınızı Etkiler

İnsanlar artık sabırsız. Beklemeyi sevmiyorlar. Bu nedenle hız için artık her zamankinden fazla çalışıyoruz. Responsive olmayan web sitelerinde ise bu durum daha fazla sıkıntıya sebep oluyor. Çünkü masaüstü için yüklenilen görseller aynı boyutlarda mobilde de yüklendiği için – bağlantı hızı ile doğru orantılı olarak – sizi oldukça yavaşlatacaktır. Şayet mobil uyumlu bir web siteniz var ve hız problemi yaşıyorsanız sizi şöyle alalım : wibrit.com/web-site-hizlandirma

Responsive web tasarım ile alakalı aklınıza takılan bir nokta olursa instagram.com/wibritcom veya facebook.com/wibritcom üzerinden bize ulaşabilir ve ücretsiz bilgi alabilirsiniz.