fbpx

Responsive Web Tasarım Ekran Ölçüleri

Responsive Web Tasarım Ekran Ölçüleri

Responsive web tasarım yani tüm cihazlar için uyumlu tasarım artık olmazsa olmaz. Fakat responsive tasarım yaparken genel kriterleri de dikkate almanız gerekiyor. Bu kriterleri ise yaygın olarak kullanılan cihazların ekran boyutları belirliyor.

Responsive tasarım ekran çözünürlüğü göz önünde bulundurularak 6 aşamaya kadar yapılabilir. Profesyonel web tasarım firmaları tarafından yaygın olarak 3 veya 4 aşamalı tasarımlar kullanılmakta. Tabi bu, sadece bu kriterler üzerinde çalışılması zorunludur anlamına gelmez. Yaygın olarak kullanılmayan çok statik ekran boyutları için de elbette tasarım yapılabilir. Genel kuralların dışına çıkılmış olsa da uyumlu tasarım için elbette bir çözüm yolu var.

Hangi Ekran Ölçüleri Kullanılmalı ?

Biz sizinle genel olarak kullanılan ekran ölçülerini paylaşıyor olacağız. Şayet özel bir cihaz için belirli bir ekranda yazılacaksa ek olarak o boyut için de tasarım yapabilirsiniz.

  • Mobil cihazlar için tasarımlar 768 pixel genişliğinden küçük ölçülere,
  • Tablet cihazlart için tasarımlar 768 pixel genişliğine eşit ve büyük ölçülere,
  • Masaüstü tasarımlar 992 pixel genişliğine eşit ve büyük ölçülere,
  • Büyük ekran tasarımlar 1200 pixel genişliğine eşit ve büyük ölçülere göre kodlama yapılmalı.

Responsive Tasarımın Ne Önemi Var ?

Geçmiş yıllardaki projelerimizde  Günümüz teknolojisiyle birlikte kullanıcıların büyük bir çoğunluğu interneti mobil cihazlar üzerinden kullanıyor. Bu gelişimle birlikte arama motorları da bu yönde bir eğilimde. Dolayısıyla hem doğru bir kullanıcı deneyimi planlamak hem de arama motorlarına uyum sağlamak adına resposive web tasarımın vazgeçilmez olduğunu sanık unutmayın.

Mobil uyumlu internet siteleri ile alakalı aklınıza takılan bir nokta olursa instagram.com/wibritcom veya facebook.com/wibritcom üzerinden bize ulaşabilir ve ücretsiz bilgi alabilirsiniz.