fbpx

One Page (Tek Sayfa) Web Tasarım Nedir?

One Page Web Tasarım (Tek Sayfa)

One page web tasarım yani tek sayfa tasarımlar daha küçük ölçekli web siteleri hazırlamak için ideal bir seçenek. Bu yazımızda sizlerle onepage tasarımın diğer web siteleri ile arasındaki farklardan ve sağlayabileceği faydalardan bahsedeceğiz.

Bu maddelere geçmeden önce şunu da ekleyelim: Şayet daha kısıtlı içeriklere sahip bir web sitesi planlıyorsanız (mesela 5 sayfaya kadar) one page tasarımı mutlaka değerlendirin. One page web tasarımın aksine ziyaret edeceğiniz çoğu web sitesi birden fazla sayfa içerir. Bu çok sayfalı yaklaşım uzun zamandır çok daha yaygındır fakat bazı durumlarda, ziyaretçilerinizin isteyeceği tüm bilgileri göstermek için tek ihtiyacınız olan tek bir sayfadır.

One Page Web Tasarımın Amacı

Web sitenizde çok fazla sayfa bulundurmayacaksanız ve varolan sayfaların da içeriği kısıtlı olacaksa ziyaretçilerinizi boş sayfalarda gezdirmekten vazgeçmenizi öneririz. Bunun yerine tek sayfa bir web sitesiyle tüm içeriklerinizi tek seferde ziyaretçilerinize sunabilirsiniz. Web tasarım sektöründe bu şekilde ihtiyaçlar olduğundan dolayı zaten böyle bir çözüm popüler oldu. Örneğin tek bir ürün veya hizmet satıyorsanız bunu anlatmak için multipage (çoklu sayfa) bir web sitesine ihtiyacız yok. Ayrıca satışın haricinde sunum, broşür ve bilgilendirme içeren tekil alanlarda da bu one page web siteleri oldukça popüler.

One Page Tasarımın Genel Özellikleri

One Page Menu

One page web tasarımda içeriksel anlamda bir karmaşa olmaması adına bölümler birbirinden net bir şekilde ayrı olarak düzenlenir. Bu bölümlerin fazla olması durumunda ise bölümler arası geçişi kolaylaştırmak için menu kullanımı mutlaka tercih edilmelidir.

Büyük Başlık Seçimi

Özellikle tek ürün tanıtım ve satış sitelerinde vurguyu artırmak adına bölüm başlıkları daha büyük puntolarda ve ön planda tercih edilir.

Kaydırma Efektleri

Öğeler arasındaki geçiş için özel kaydırma efektleri ile desteklenebilir. Özellikle tüm bölümleri tam ekran olarak tasarlanmış yapılarda bu özel efektler daha sık tercih edilir.

Web tasarım ve multipage web siteleri hakkında detaylı bilgi almak için wibrit.com/web-tasarim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Tek Sayfa Tasarım Ne Zaman Kullanılmalı?

Tek sayfalık siteyi kullanmanın artıları ve eksileri vardır. Tıpkı çoklu sayfalı siteler gibi. Çok sayfalı tasarımlar, istediğiniz tüm bilgileri dahil etmek için size çok daha fazla alan sağlar. Başka bir deyişle, olmanız gerektiği kadar esnek olabilirler. Dezavantajı, çok sayfalı web sitelerinde gezinmenin daha zor olabileceği ve ziyaretçilerin ihtiyaç duydukları bilgileri bulmasının daha zor olabileceğidir.

Tek sayfalık tasarımlara gelince, sınırlı bir alanda olan bu web sitesi, ziyaretçilerin aradıklarını bulmalarını kolaylaştırabilir. Ayrıca, en önemli bilgilere veya öğelere odaklanmanız daha kolaydır. Ayrıca, tasarlamanız ve bakım yapmanız gereken tek bir sayfanız olduğundan, bu tür bir siteyle önemli miktarda zaman kazanabilirsiniz.

Neden One Page Tasarım Seçmelisiniz?

Şayet projeniz hem one page hem de multipage (çoklu sayfa) tasarımına uygunsa neden one page tercih etmeniz gerektiğini size şöyle açıklayabiliriz.

  • Tek sayfalık siteler birçok küçük ve orta ölçekli şirket için düşük maliyetli bir çözümdür. İçerik ve görsel açıdan doldurulması daha rahattır ve daha az zaman alır.
  • İçeriği bölerek kısa kısa farklı sayfalarda yayınlamak çok büyük bir avantaj değil. Hatta dezavantaj. One page tasarım ile tüm bilgileri aşağıya kaydırarak ve ziyaretçinin odağını dağıtmadan sunabilirsiniz.
  • Tek sayfalık web siteleri açılış sayfalarına (landing page) benzer ve dönüşüm elde etmek için iyidir. Açılış sayfalarına benzer şekilde, bunlar yalnızca bir sayfadan oluşur ve bu sayfada kullanıcıların ihtiyacı olan tüm bilgileri, iletişim bilgilerini ve formları sunmanız gerekir.
  • Ürün veya hizmetinizle alakalı anlatacağınız bir hikayeniz varsa en iyi tercih one page web sitesidir. İçeriği okurken yeni bir sayfaya geçmek zorunda kalmazsınız ve sayfa geçişler arasında hızın sorun olma ihtimali yoktur.

SEO Açısından One Page

İşin bir de SEO boyutu var. One page sayfalarda temel kural ise şu: Sayfanızın konusu birden fazla ise onapage sizin için uygun değildir. Örneğin; siz bir web tasarım ajansı hizmeti sunuyorsanız yaptığınız tüm hizmetleri ayırmanız seo açısından önemli. Ama siz tüm içeriği tek bir sayfaya doldurursanız hem kullanıcı deneyimi açısından eksi bir puan alır hem de içerik karmaşası yaşarsınız. Bu nedenle onepage tercih ederken içeriğin de birbiri ile alakalı olması ve tek bir noktaya odaklanması SEO açısından önemlidir.

Son cümle olarak şunu söylemeliyim; iki yapı da projenizin ihtiyaçlarına göre şekillenir. Tercih tamamen içeriğinizin yapısına ve bunu nasıl sunmak istediğinize göre belirlenmelidir.

One page web tasarım ile alakalı aklınıza takılan bir soru varsa instagram.com/wibritcom veya facebook.com/wibritcom üzerinden bize ulaşabilir ve ücretsiz destek alabilirsiniz.