Landing Page Nedir? Etkili Bir Landing Page İçin 3 İpucu

Landing Page Nedir

Landing page en kısa tabiri ile açılış sayfası anlamına geliyor. Farklı kaynaklarda sonuç veya varış sayfası gibi anlamlarını da görmeniz mümkün. Biz yazımızda açılış sayfası olarak bahsedeceğiz. Adı her ne olursa olsun bizim için önemli olan Landing Page’in amacıdır. Bu sayfaların kuruluş amacı müşterinizin bir aksiyon almasını sağlamaktır. Bu aksiyonu nasıl almanız gerektiği konusuna birazdan değineceğiz.

Landing Page Nasıl Çalışır?

Bir ziyaretçi normal web sitesinde bir harekete geçirici mesaj (CTA – Call to Action) ile karşılaşır ve bu yolu izlerse sizi götüreceği yer bir açılış sayfasıdır. Hemen arayın, formu şimdi doldurun, kampanyayı kaçırmayın gibi. Bu tarz mesajlarda gittiğiniz sayfalar açılış sayfasıdır. Yani hedef kitlenizin müşteri olma yolundaki ikinci adımı. Bu adımı attığında ise doğru oluşturulan bir landing page sizi hedefe götürmeye yeterlidir.

Ayrıca ek olarak şunu da belirtelim; kurguladığınız açılış sayfası sayesinde (gerekli bilgilendirmeyi ve onayı aldığınızda) geri dönüşüm reklamları ve mailing yapma noktasında size kaynak da sağlayacaktır.

Landing Page Neden Olmalı?

Hizmet sunan web sitelerinde sıklıkla önümüze çıkan landing page neden web sitemizde olmalı? Ziyaretçinizi bir bilgi veya satın alma sürecine yönlendirirken onun işini kolaylaştırmak temel hedefiniz olmalı. Böylece kullanıcı deneyimi için bir avantaj sağlayabilirsiniz.

Şunu unutmamanız gerekir: İçerisinde form bulunan bir ana sayfa veya alt sayfa, başka amaçlara da hizmet ettiği için açılış sayfası olarak sayılmaz. Bu nedenle web tasarım sürecinde tasarlanan site içindeki bilgi sayfaları bir açılış sayfası değildir. Landing page gerekli bilgilendirmeyi yaptıktan sonra yönlendirdiğiniz sonuç sayfasıdır. Bu sayfanın tasarımı da bu amaca göre hazırlanmalıdır.

Bir web sitesine ihtiyacınız varsa internet sitesi tasarımı hizmetimizle alakalı detaylı bilgi için web tasarım sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Şayet bir hizmet, ürün satışı üzerine tasarlanmış bir web sayfanız varsa hedef kitlenizi bir açılış sayfasına götürmeniz gerekebilir. Bu sayfanın en altında göreceğiniz gibi “Bir projeniz varsa Birlikte Çalışalım”

Landing Page İpuçları

Verimli bir açılış sayfasına sahip olmanız için bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. Burada size 3 temel ipucundan bahsedeceğiz. Bu maddeleri planlarken kullanıcı deneyimini mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Bir konuşma ortamında nasıl hep ben diyen birisi ile muhabbet uzun sürmüyorsa, landing page tasarımında hep benim ürünüm/hizmetim derseniz çok fazla sonuca yaklaşamayabilirsiniz. Hedef kitlenizin sizden ne istediğini iyi bilmeniz gerekiyor.

Bilgilendirici Metinler

Bu metinler normal bir sayfa içeriğinden çok daha kısa ve amaca yönelik metinler olmalıdır. Ansiklopedik veya teknik bilgilerin aksine ziyaretçinizi landing page içindeki aksiyonu alması (form doldurma, satın alma, anket doldurma vs.) için harekete geçirmeyi hedefleyen cümleleri tercih etmelisiniz. Bununla birlikte ürün veya hizmet satıyorsanız kullanıcıların yorumlarına da kısaca yer verebilirsiniz.

Sattığınız ürün/hizmetin kullanıcılara sunacağı faydaları, onların gelişimi için katacağı değerleri de mutlaka belirtin.

Landing Page İpuçları

Amaca Yönelik Görsel

Bu sayfalarda kullanacağınız görseller yine metinlerinizi destekleyici ve ziyaretçiyi teşvik edici bir yapıda olmalıdır. Bir kazak satıyorsanız üretim aşamasından ziyade satın alacak kişinin üzerinde nasıl durduğunu gösteren görsellerle bunu desteklemeniz daha doğru bir adım olacaktır.

Form Tasarımı

Burada yapılan 2 büyük hata var. Birincisi kullanıcıların çok detaylı bir form doldurmasını onlardan talep etmek. Gerçekten bu uğraşılacak bir durum değil. İnsanların formunuzu doldurmak için kaybettikleri zamandan daha vazgeçilmez bir şey sunmuyorsanız çok uzun formlardan uzak durun.

İkinci hata ise eksik veya çok az maddesi olan bir form doldurmayı talep etmek. Kazak siparişi alacaksınız formunuzda beden seçeneği yoksa, müşteri adayınızın aklında birden fazla soru işareti oluşmasına imkan vermiş olursunuz. Bunun ortasını bulmanız lazım. Sadece gerçekten ihtiyacınız olan bilgiyi alın ve buna göre geri dönüşü planlayın.

Landing Page Analizi

Bu süreçleri başarılı bir şekilde tasarladıktan sonra bu açılış sayfanızın performansını mutlaka takip edin. Gerek analytics verileri ile gerekse de ısı haritaları ile bu sayfayı düzenli olarak takip etmelisiniz.

Örneğin bugün hazırladığınız Landing page 20 kişi tarafından ziyaret edilmiş ama hiçkimse bir aksiyon almamış. Bu durum süreklilik arzederse mutlaka sayfanızı gözden geçirin. Ziyaretçilerinizin hoşuna gitmeyen şeyler var demektir. Google Analytics araçları başlangıç aşamasında sizin için yerli olacaktır.

Landing Page Önerileri

Langing page konusunda son bölümde birkaç önerimizi de paylaşmış olalım 🙂 Bu sayfaların hazırlanmasında odaklanılan temel nokta: Satış. Güzel, fakat satış yapmak amacıyla düzenlenen bu sayfalarda en sık rastladığımız eksik şu: Sadece satışa odaklanıldığı için alıcıya sağlayacak faydalar hep es geçiliyor. Ben bu ürünü alayım ama neden? Farkı ne ve bana ne fayda sağlayacak? Bu soruların cevabını mutlaka landing page içerisinde bulundurun.

Tek bir açılış sayfası tasarımına bağımlı kalmayın. Birden fazla sayfa tasarlayın ve deneyin. En verimlisi hangisi ise bunun üzerinden devam edin. Size göre çok doğru olan bir tasarım hedef kitlenize göre karmaşık gelebilir. Onların gözünden de bakmayı unutmayın.

Landing page tasarımınızın nasıl olacağına dair bir fikriniz yoksa daha önce yapılmış örnekleri inceleyebilirsiniz. Bu size karar vermenizde yardımcı olacaktır.

Landing page hakkında aklınıza takılan bir nokta olursa instagram.com/wibritcom veya facebook.com/wibritcom üzerinden bize ulaşabilir ve ücretsiz bilgi alabilirsiniz.

Son Yazılar