Kullanıcı Deneyimi, Geri Bildirimlerle Nasıl İyileştirilir?

Kullanıcı Deneyimi ve Geri Bildirim

Kullanıcı deneyimi artık bilindiği üzere hem arama motorları hem de bir web sitesinin kalitesini etkilen unsurlar açısından çok önemli bir faktör. Kullanıcı deneyimini etkileyen faktörlerden birinden bahsedeceğiz bugün: Geri Bildirimler. Web sitenizdeki geri bildirimlerle kullanıcı deneyimini olumlu etkileyeceğinizi biliyor muydunuz?

Bir internet sitesi içinde bir eylem varsa karşılığında mutlaka bir tepki olmalıdır. Bu tepkileri bir bütün olarak site içerisindeki geri bildirimler olarak değerlendirebiliriz. Bu bildirimler, sitenizi ziyaret eden kullanıcıya işlemin başarılı olup olmadığını söyleyebilir. Fakat farklı olmak istiyorsanız, -uygun durumlarda- bir sonraki adımda ne yapılacağı veya bir işlemin neden bu kadar uzun sürdüğü gibi daha fazla bilgi vermeniz önemlidir.
Küçük bir örnek verecek olursak; herhangi bir siteyi ziyaret edip bir form gönderdiğiniz illaki olmuştur. Teklif formu, iletişim formu, talep formu veya başvuru. Hiç farketmez. Aksiyon, gönder tuşuna bastığınız zaman başlar. Bundan sonraki süreç ise kullanıcı deneyimi için önemlidir. Çünkü buradan gelecek geri bildirim (varsa) size sonraki adımı göstermeli.

Geri bildirimin herhangi bir şüpheyi veya kullanıcının yaşayabileceği belirsizliği ortadan kaldırabileceği mükemmel bir örnek. Gönder’e tıklandığında size formun başarılı olduğunu söyleyebilir. Formun eksikleri varsa düzenlemeniz için size yardımcı olabilir. Sistemsel olarak formu gönderemediyse ne yapmanız gerektiği konusunda size yol gösterebilir. Fakat ya bunların hiçbirini yapmıyorsa?

İletişim Geri Bildirim

Şimdi diyeceksiniz ki altı üstü bir form. Bunlar olmazsa ne olabilir ki? Bu arada, bu örnek kullanıcı deneyimini en iyi şekilde yansıttığı için veriyorum. Birazdan farklı noktalara da değineceğiz. Formu gönder dediniz ve ekrana hiçbirşey çıkmadı. Şunların olması muhtemel:

  • Ziyaretçiniz, form gönderiminin başarısız olduğunu düşündükleri için sayfayı yeniler. Sürekli yenilenen işlemlerde -yazılımsal olarak önlem yoksa- yenilenmiş gönderim demek. Şayet büyük bir trafiği yönetiyorsanız ilgilendiğiniz formlardaki veri kalabalığı veya verinin işlenmesi ciddi anlamda problem olabilir.
  • Ziyaretçiniz sizinle iletişim kurmak için Instagram, Twitter, LinkedIn veya Facebook gibi alternatif yollar aramaya başlayabilir.
  • Kullanıcılar, formun gönderilmediğini zannederek web sitenizde buldukları bir e-posta adresine mail gönderebilir. Rezervasyon tarzı sistemlerde bu verilerin kontrolü ve işlenmesi de ayrı bir sorunlu süreç olduğunu söylemek gerekiyor.
  • Ya da sitenizin bir işe yaramadığını düşünerek sitenizi terk eder.

Kullanıcı size çok mecbur değilse genelde 4. seçenekle karşılaşıyoruz

Bir tane geri bildirimi sunmak bu kadar önemli olabilir. Kullanıcı deneyimi için sitenizin her noktasında kendinizi bir adım ileriye taşımak durumundasınız. Bu örneğin en kötü senaryosu da, form gönderiminin tamamlanıp tamamlanmayacağını bilmediği için kullanıcı, beklemeyi tercih etmez ve sitenizden çıkar. Formu gönderemeden potansiyel bir müşteriyi kaybedersiniz.

Kullanıcı deneyimi site içinde yapılacak olan optimizasyon sürecinin bir parçası olarak değerlendirilebilir. Site içi optimizasyon sürecinde yapılacak olan diğer işlemler hakkında detaylı bilgi için wibrit.com/seo sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kullanıcı Deneyimi (UX) Tasarımında Geri Bildirim

Geri bildirim, belirsizliği veya kafa karışıklığını açıklamak veya ortadan kaldırmak için kullanılır ve bu uygulamaların tamamı kullanıcı memnuniyetini artırır.
UX tasarımında geri bildirimler ise görsel ve işitsel olarak değerlendirilebilir. İşitsel geri bildirimler, her bilgisayarda ses açık olmama ihtimali göz önüne alınarak daha az kullanılır. Hopörlör yok ve bir siteye girdiniz. Site açıkken tarayıcıda farklı bir sayfadasınız ve gelen sesli bildirimler sizin için bir anlam ifade etmiyor.

Bu nedenle karşılaştığınız geri bildirimlerin çoğu, kullanıcı arayüzleri için görseldir. Biz de yoğun kullanımından dolayı görsel bildirimler üzerinde duracağız.
Görsel geri bildirimin aşağıda ayrıntıları verilen üç ana hedefi vardır.

Sinyal Duyarlılığı

Web sitelerinde, bir öğenin tıklanabilir olup olmadığı genellikle net değildir. Bu nedenle düğmeler, üzerlerine geldiğinizde size görsel geri bildirimde bulunurlar. Bu, arkaplan renginin değişmesi veya css ile verilen farklı aksiyonları içerir.

Bu geri bildirim biçimi, kullanıcıya öğeyle etkileşime girebileceklerini söylemek için gereklidir. Bu yoksa tıklanabilir olup olmadığunu sadece tıklayarak öğrenebilirsiniz. Dokunmatik cihazlar için maalesef bu durum yok.

Etkileşimi Artırma

Geri bildirim, yalnızca bir eylemin sonucunu işaret etmez. Aynı zamanda bir kullanıcıya yol gösterebilir. Görsel bir efekt, kullanıcının dikkatini belirli bir UI öğesine çeker ve kullanıcıyı onu tıklamaya teşvik eder. Bu nedenle, kullanıcıya daha sonra ne yapması gerektiğini söylemek için görsel geri bildirimi kullanabilirsiniz.

Mail listenize kaydolan kullanıcı sayısını artırmak istediğinizi varsayalım. Kayıt formuna küçük bir görsel ipucu ekleyerek teşvik edebilirsiniz. Örneğin, kullanıcı bu ekranı gördüğü zaman “Kaydol” düğmesinin yerinde kısa titreşimlerle hareket ettiğini düşünün. Etkileşimi artırmak için basit ama etkili bir tekniktir.

Sinyal Etkinliği

Son olarak, geri bildirim, kullanıcıya bir şeyler olduğunu söylemek için de kullanılır. İletişim benzeri formlarda, bir ilerleme göstergesi kullanıcıya form gönderiminin alındığını ve sunucu tarafından işlenmekte olduğunu bildirir.

Geri bildirimin en önemli şekli budur! Bir eylem her zaman tepki gerektirir. Geri bildirim eksikliği, uygulamalarla etkileşimde bulunan kullanıcılar için kafa karışıklığı veya belirsizliğin kaynağıdır. Geri bildirim kullanımınıza yukarıdaki maddelere dikkat ederek bu deneyimi iyileştirebilirsiniz.

İnternet Sitesinde Geri Bildiriminin En Yaygın Örnekleri Nelerdir?

Geri bildirimlerin genel mantığını kavradığımıza göre internet sitelerinde en yaygın kullanılan örneklerine bir göz atalım.

Yükleme Göstergesi veya İlerleme Göstergesi

Bu öğe, kullanıcıya bir işlemin başladığını bildiren görsel geri bildirim sağlar. İşlem bir saniyeden uzun sürerse yükleme göstergesi kullanıcının dikkatini çeker. Bir saniyenin altındaki işlemler için yükleme göstergesine gerek yoktur, çünkü bunu hala “gerçek zamanlı” olarak kabul ediyoruz. Sayfanın yüklendiğini veya sayfa geçişlerinde yüklemenin devam ettiğini anlatan, girişte gördüğünüz preloaderlar gibi.

Etkileşimli Form Etiketleri

Etkileşimli form etiketleri, kullanıcıya girdileri hakkında anında geribildirim sağlar. Örneğin, bir şifre alanı belirli kriterleri karşılamalıdır. Girilen şifre kriterleri karşılamıyorsa, kullanıcıya hemen neyin yanlış olduğunu söyler ve bunu görsel olarak bildiririz.

E-postanın hatalı girilmesi veya telefon numarasına rakam harici karakterlerin girilmesi durumlarda çıkan anlık uyarılar da bu bildirimler içinde değerlendirilir.
Bildirim zili : Etkileşimi artırmak için en yaygın şekilde kullanılan geri bildirim biçimlerinden biridir. Tasarımcılar genellikle bir bildirim zilini, okunmamış bildirimlerin sayısını gösteren küçük bir daire veya zil ile eşleştirir. Bazı web siteleri de kullanıcının dikkatini çekmek için titreyen bir bildirim zilini tercih eder. Ama yukarıda bahsettiğimiz nedenden ötürü işitsel bir anlam yüklemezler. Facebook’un bildirim zilini hatırlayın.

Fareyle Üzerine Gelme Efekti (Mouseover)

Mouseover Geri Bildirim

En yaygın kullanılanı belki de bu diyebiliriz. Çoğu zaman, bağlantıların ve düğmelerin üzerine geldiğinizde bu efekti görürsünüz. Her şeyden önce, UI öğesinin tıklanabilir olduğunu gösterir. Bununla birlikte, yanlış tıklamalardan kaçınmak için de önemlidir. Gezinme efekti olmadan, kullanıcılar farelerini bağlantıya doğru hareket ettirir ve bağlantıyı ne zaman tıklayabileceklerini tahmin etmeleri gerekir. Gezinme efektiyle, kullanıcılar farelerinin öğenin üstünde olduğunu bilirler ve efekti görür görmez öğeyi tıklayabilirler.

Uyarı Pencereleri / Popuplar

Bu tür bildirimler, geçici mesajları paylaşmanıza olanak tanır. Sitenin sağında, solunda veya alt kısmında çıkan bildirim kutucukları görürsünüz. Genelde site sahibi tarafından verilmek istenilen kısa mesaj için kullanılır ve belli bir süre sonra otomatik olarak kaybolur.
Aynı durum popup pencerelinde de yaşanır. Siteye girdikten birkaç saniye sonra sitenin ortasında bir pencere açılır. Bu pencerede size bilgi verebilir, bir form doldurmanızı isteyebilir veya bir kampanyadan bahsedebilir.

İçerik Haritası Gezintisi

İçerik haritası gezintisi, kullanıcılara yaptıkları işlemin neresinde olduklarını ve hangi eylemlerin hala gerekli olduğunu bildirmek için durum bilgilerini sunar. Bu tür geri bildirimler, kullanıcı tam olarak kaç adım bekleyeceğini bildiği için katılımı artırır. Bu tarz uygulamaları aşamalı formlarda veya testlerde görebilmemiz mümküdür.

UX’e Odaklanmalı Mıyız?

Harika bir kullanıcı deneyimi sağlamak çok önemlidir. Kullanıcı deneyimi genellikle satışları artırır. Örneğin, kullanıcıya ödeme işlemi sırasında hangi adımda olduğunu bildirin. Bu adımdan sonra neler yapması gerektiğini de açık bir şekilde anlatın.

Kullanacağınız geri bildirim, sürecin ne kadar süreceği konusundaki belirsizlik durumununu da gidermeye yardımcı olur. Özellikle e-ticaret sitelerinde satış aşamalarının basamaklı olduğu yapılarda bu çok önemlidir. Bu bildirim süresini ne kadar kısa tutarsanız kullanıcı deneyimini de o ölçüde iyileştirirsiniz.
Geri bildirimlerin kullanıcı deneyimini nasıl etkilediğini bu yazımızda sizlerlele paylaştık. Genelde standart ve yaygın kullanımlardan bahsetmiş olsak da özel yapılar için de işin mantığını anlatabildiğimizi düşünüyorum.

Web sitenizde yer alan geri bildirimlerin amacına uygun olup olmadığını inceleyerek gerekli iyileştirmeleri artık yapabilirsiniz. Kullanıcı deneyimi için yapılan en ufak hareket dahi önemlidir. Steve Jobs’ın meşhur sözü ile bitirelim: “ Tasarım, sadece nasıl göründüğü ve hissettirdiği değildir. Tasarım, nasıl çalıştığıdır.

Kullanıcı deneyimini geri bildirimlerle nasıl iyileştireceğiniz hakkında aklınıza takılan bir soru olursa  instagram.com/wibritcom veya facebook.com/wibritcom üzerinden bize ulaşabilir ve ücretsiz bilgi alabilirsiniz.

Son Yazılar