fbpx

Kaliteli Bir Web Sitesi Tasarlamak için 5 İpucu

Web Tasarım İçin 5 İpucu

Web tasarım alanında hazırlanan web sitelerine genel olarak bakın çoğu, amacına hitap etmekten ziyade sadece “ya bizim de bir sitemiz olsun” düşüncesiyle kurulmuş web sitelerinden oluştuğunu görürsünüz. Bunların bir kısmında da halen demo içerikler olduğunu söylemek mümkün.

Peki kaliteli bir web sitesi tasarlamak ve ortaya iyi bir site çıkarmak için neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Biliyorsanız sorun yok, bilmiyorsanız okumaya devam edebilirsiniz.

Basit Tutun

Tasarımsal anlamda basit olmak, başarılı web sitesi oluşturmanın anahtarıdır. Tasarım göreceli bir kavram. Bu nedenle herkesi memnun etme ihtimaliniz zor ama kullanılabilirlik iyi ise herkesi memnun etme şansınız var. Steve Jobs’un meşhur bir sözü var “Tasarım, sadece nasıl göründüğü ve hissettirdiği değildir. Tasarım, nasıl çalıştığıdır.” O nedenle her kesimden ziyaretçiye iyi bir deneyim sunmanın ilk adımıdır basit olmak.

Ziyaretçiler web sitenize geldiğinde, gerekli bilgileri hemen bulmak isterler. Bu nedenle bilgiye giden yolu en basit şekilde onlara göstermeniz gerekiyor. Eğer istedikleri için sitenizde çaba göstermeleri gerekiyorsa çok fazla sitenizde zaman geçirmeyecekler demektir. Bunu önlemek için, gereksiz bilgileri aradan kaldırın.

Web ziyaretçilerinin yarısından fazlası, bir sitede ortalama 15 saniye vakit geçiriyor. İlgisini çekiyorsa daha fazla kalabiliyor, yoksa zaten sizi terk ediyor. Bu yüzden sitenizi bir ziyaretçi gözüyle değerlendirin.

Bir Düzen Oluşturun

Çok fazla rakibiniz var artık. Dolayısıyla web sitenizde sizi rakiplerinizden ayıran ve içeriğinize erişme noktasında ziyaretçilerinizin işini kolaylaştıracak ve onları yönlendirecek mantıksal bir düzen kurgulamalısınız. Bunun ilk adımı menü yapınız ve sayfa içeriğinizdeki kurgudan geçiyor.

Menü yapısı ile alakalı dikkat etmeniz gereken temel nokta birden fazla kırılım ile ziyaretçilerinize zaman kaybettirmemeniz gerektiğidir. Örneğin ziyaretçiniz bir ürüne ulaşacaksa buna en fazla ikinci sekmede ulaşabilmeli. Ben spor ayakkabısı bakıyorsam Ürünler > Spor Ayakkabıları diyip ikinci sekmeden ulaşabilmeliyim. E-ticaret sitelerinde bu kırım 3 e kadar çıkabiliyor, yapısı gereği bu anlaşılabilir. Ama 5. kırımları da gördüğümüz için buna dikkat etmelisiniz.

İçerikle alakalı oluşturacağız düzende ise; aynı içerik içinde olan farklı başlıkları birbirlerinden mutlaka ayırın. Yani içerik geçişlerinde konunun değiştirildiği belli olsun. Bizim web tasarım sayfamızda bu uygulandı. Sayfayı ziyaret ettiğinizde özellikler, projeler, müşteri yorumları hem birbirinden büyük başlıklar hem de farklı arkaplanlarla ayrıldığını görürsünüz. Bu içeriksel karmaşıklığın önüne geçmenizi sağlar. Bunu ister yatay ister dikey – yanyana yapın farketmez ama konular farklı ise bu, düzen karmaşasının önüne geçmeniz için kullanılan bir yoldur. Genelde One page web tasarım tekniği için kullanılsa da detaylı içeriğe sahip olan çoklu sayfalar için de öneriyoruz. (One page web tasarım hakkında detaylı bilgi alın : wibrit.com/one-page-web-tasarim)

Tasarım, sadece nasıl göründüğü ve hissettirdiği değildir. Tasarım, nasıl çalıştığıdır.

Resim Ve Videolar İle İçeriği Güçlendirin

İçeriğiniz ne kadar iyi olursa olsun, şayet çok uzun metinler yazıyorsanız multimedyayı mutlaka kullanın. Uzun metinleri resimlerle veya video ile ayırmazsanız, okuyucular ilgisini hızla kaybedecektir. Bu nedenle içeriklerinizi uygun görseller, videolar veya slaytlar ile zenginleştirin.

Resimler

Güzel görüntüler içeriğinizi zenginleştirmenin en yaygınlaştırmada kullanılan seçenektir. Bu noktada dikkat etmeniz gereken şey görselin içeriğinizle alakalı ve çözünürlüğü yüksek olmasıdır. Mümkünse kendi çektiğiniz görselleri kullanmayı deneyin. Ama hangisini uygularsanız uygulayın mutlaka içeriğinizle alakalı görsel kullanın.

Kaliteli görsel bulma noktasında sorunlar yaşıyorsanız ücretsiz platformlardan telifsiz görselleri edinebilirsiniz. Bu ücretsiz kanallar için Instagram üzerinden bizimle iletişime geçerek ücretsiz destek alabilirsiniz.

Video

Popüleritesini git gide artıran multimedya seçeneği: Videolar. Onlarca kelimeyle yazdığınız içeriği bir kaç dakika içinde daha fazlası ile birlikte video olarak anlatmanız mümkün. Video içerik geleceğin en popüler içerik yöntemlerinden birisi olacak, bunu es geçmeyin.

Ufak bir teknik geri bildirimde de bulunalım: Videolarınızı web sunucunuz üzerinden yüklemenizi (çok özel değilse) açıkcası hız anlamında çok önermiyoruz. Bu noktada en iyi yol bir youtube kanalı kurmak ve videolarınızı buradan sitenize almak olacaktır.

Slayt Gösterileri

Bu slayt uygulaması bizde sanırım biraz yanlış anlaşılıyor. Hemen hemen tüm sitelerin girişinde etkili artırmak için kullanılıyor ki kullanılması taraftarıyım. Fakat içeriklerin içinde de bu slaytlar kullanılarak içeriğin etkisi artırılabilir. Dolayısıyla çoklu resim kullanacaksanız mutlaka slayt yöntemini deneyin.

Hızlı ve Mobil Uyumlu Olun

Ziyaretçilerin ortalama %74’ü 3 saniyeden daha uzun sürede açılan web sitelerini terk ediyor. Bu ciddi bir oran. Bu nedenle web sitenizin hız optimizasyonunu mutlaka yapın. Görsellerinizi, css ve js dosyalarınızı optimize edin. Web sitenizin hız testi için Google PageSpeed Insight aracını kullanabilirsiniz. (https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/)

Hız optimizasyonunun yanı sıra atlamamanız gereken en önemli konulardan biri de web sitenizin mobil uyumluluğu. Mutlaka ama mutlaka mobil uyumlu bir web sitesi sahibi olun. Çünkü Google artık mobil öncelikli indexleme yapıyor ve daha önemlisi de mobil kullanıcı sayısı masaüstü kullanıcı sayısını geçti. Bazı sektörlerde bu oran masaüstü lehine olsa da genel kullanımda bu durum böyle. O yüzden kaliteli bir web sitesi için hem mobil uyumlu hem de hızlı olmak zorundasınız.

Güçlü ve Harekete Geçirici Mesajlar Kullanın

Ziyaretçileriniz içeriklerinizi okuduktan sonra tam olarak ne yapmaları gerektiği konusunda onları yönlendirin. Satışla alakalı bir içerik varsa satın alabileceği bir linke, hizmetle alakalı içerik varsa teklif alabileceği bir sayfaya gitmesi noktasında ziyaretçilerinizin işini kolaylaştırın.

Tüm bu işleri yaparken harekete geçirici mesajlar kullanın. Bunu sosyal medya yönetiminde de çok sık öneriyoruz. Şimdi kayıt ol %20 indirim kazan. Siparişi hemen ver sepette %10 indirim kuponunu al. Hemen Ara. İndirimli Sipariş İçin Son 30 Dk. gibi herekete geçirici mesajları mutlaka kullanın.

Kaliteli içerik ziyaretçilerinizi kaliteli bir sürecin içine dahil eder ve öylece sonuçlandırır. Bu da sizin web sitenizin kaliteli olması yönünde önemli bir adımdır.

Sizinle paylaştığımız kaliteli bir web sitesi tasarımındaki 5 ipucu hakkında sorularınız veya aklınıza takılanlar varsa instagram.com/wibritcom veya facebook.com/wibritcom üzerinden bize ulaşabilir ve ücretsiz destek alabilirsiniz.