fbpx
İşletmeler İçin E-Ticarete Giriş Rehberi

Ürün satışı yapan yerel veya küçük bir işletmeyseniz e-ticaret aklınızın bir kenarına artık girmiştir. Dünyayı ve ticareti etkilen CoronaVirüs olayı bize, insanların alışkanlıklarının değişmesinin artık çok da zor olmadığını gösterdi. Bunu e-ticaretin artış verilerine bakarak tahmin etmek zor değil. İlerleyen dönemde daha da artış olması öngörülüyor.

Peki bu değişime yerel bir işletme olarak nasıl ayak uydurabilirsiniz? E-ticarete nasıl başlayabilirsiniz? Bu yazımızda e-ticaret sürecini adım adım sizlerle paylaşacağız. Aklınıza takılan bir soru olursa sayfanın en altındaki sosyal ağlardan bize sormayı ihmal etmeyin.

Bir İşletme Misiniz?

E-ticaret sistemi kurabilmek için kesinlikle resmi bir yapınız olması gerekiyor. En basitinden bir şahış işletmesi bile olmanız bunun için yeterli. Çünkü e-ticarette satılan her ürün faturalandırılmalı ve bir muhatabı olmalı. Bu nedenle aracı konumunda bir tüccarsanız bu işin resmi bir sistem üzerinden yapılacağını bilmeniz gerekiyor. Bundan sonraki sürece resmi bir yapınızın olduğunu varsayarak devam ediyorum.

Alanadı ve Hosting Alımı

Alanadını dükkanınıza astığınız tabela gibi düşünün. Bu da sizin e-ticaret dünyasındaki tabelanız. O nedenle bir marka olarak bunu değerlendirip sektörünüze ve ürün yelpazenize uygun boş bir alanadı bulmanız gerekiyor. Bir çok platformdan bu alımı gerçekleştirebilirsiniz. Alanadı seçiminde sadece .com uzantılı domaini bulmak sizi rahatlatmasın. Benim önerim com, com.tr, net ve org domainlerinin yanı sıra sosyal medya kanallarının da boş olmaması yönünde. com.tr domain için de mutlaka marka sorgulama yapın. İşler yoluna girdiğinde başınıza iş açması kötü olur. Marka sorgulamayı Türk Patent ve Marka Kurumu üzerinden yapabilirsiniz.

E-ticaret sitenizin bulunacağı hosting alımını da yapmanız gerekiyor. Bu konuda kendi başınıza karar vermektense bu sistemi kuracak olan firmadan teknik destek istemeniz daha sağlıklı olur.

İşletmeler İçin E-Ticaret

E-Ticaret Altyapısı

Markanıza karar verdikten sonra ürünlerinizi sergileyeceğiniz bir e-ticaret sitesine gedi sıra. Bu noktada firmaların farklı çözümleri olabiliyor. Hazır e-ticaret sistemleri, tamamen size özgün yazılımlar veya e-ticaret paketleri. Şu iyidir bu iyidir demek, açıkcası yanlış olur. İhtiyacınızı hangisi karşılıyorsa onu tercih etmeniz en sağlıklı çözümdür.

Bu tercih aşamasında e-ticaretin büyüme ihtimalini de düşünerek seçim yapmanızı öneririm. Kısıtlı e-ticaret sistemlerinde bazı yapılar sonradan dahil edilemediği için uzun vadede sorun çıkarabilir. Bu nedenle hizmet alacağınız firmadan, e-ticaretle alakalı neler sunabildiklerine ve nereye kadar destek verdikleri konusunda bilgi alın. Detaylı sipariş yönetimi, kargo yönetimi, ürün ve kategorisel yönetimler gib sizin yönetebileceğiniz konular hakkında net bilgiler edinin.

Ayrıca maliyet sizin için kısıtlıysa mutlaka yıllık yenileme ve güncelleme ücretleri hakkında bilgi edinin. Bir yıl sonra bu da neyin nesi demekten iyidir. (Alanadı, hosting ve SSL sertifikasının her yıl yenilenmesi gerektiğini hatırlatalım.)

E-Ticaret Sitesi Tasarımı ve Yönetimi

Tasarım konusuyla hiç alakalı olmadığınızı varsayarak bu kısmı açıklayayım. E-ticaret içeriğine sahip dünya genelinde kullanıcı deneyimine göre düzenlenmiş bir çok web sitesi var. Menünün konumu, ürünlerin yayınlanması, ürün detay sayfaları vs. Dikkat ederseniz bir çoğu anahatları ile birbirini andırır. E-ticaret sitesi tasarımı aşamasında bir kullanıcı olarak siteye bakın ve kendinizi rahat hissedip hissetmediğinize dikkat edin. Şayet ben hiç bunlara karışmak istemiyorum diyorsanız, çözüm ortağınız sizi yönlendirecektir.

E-ticaret sitesi tasarım hizmetleri hakkında detaylı bilgi almak için wibrit.com/e-ticaret-sitesi-tasarimi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sizin dikkat etmeniz gereken esas konu e-ticaret sitesinin yönetimi. Bunları alt başlıklar halinde inceleyelim.

Ürün Başlıkları

Ürününüzün hem kullanıcılar hem de arama motorları tarafından görünen kısmıdır. Başlık atarken çok iyi seçim yapmanız gerekiyor. Spor ayakkabı satıyorsanız “Spor Ayakkabı 1″ şeklinde bir başlık kesinlikle doğru değildir. ” …. (Marka) Erkek Mavi Spor Ayakkabı” şeklinde detaylı bilgi verilebilecek bir başlık atın. Kısacası insanlar bu ürünü nasıl arar diye düşünün ve en açıklayıcı başlığı yazın.

Ürün Açıklamaları

Kesinlikle ve kesinlikle, altını çizerek söylüyoruz üretici firmaların ürün açıklamalarını yazmayın. Şayet yazmak zorundaysanız giriş kısmına bir paragraflık özgün bir içerik girin. Bu rakiplerinizden farklı olmanın en iyi yoludur.

Görseller

Bu alan sizin vitrininiz. Dükkanınıza gelen müşterilerinizin ürününüzü kirli veya tozlu görmesini ister misiniz? Bu nedenle bulanık ya da kalitesiz resimler kullanmaktan çekinin. Kaliteli resim, kaliteli vitrin demek.

E-Ticaret Rehberi

E-Ticaret Sistemi Kuruldu Mu?

Bunların hepsi tamam. E şimdi e-ticaret sistemim kuruldu mu, hemen satışlar aksın o zaman. Malesef bizim sektörümüzde bu işe profesyonel bakmayanlar tarafından şunu duyma ihtimaliniz yüksek: Size bir e-ticaret sitesi açalım satışlar gelir zaten. Kaç taneniz bir kaç sokak ötede açılmış yeni bir tuafiyeden veya marketten haberdarsınız? Hem de sizin mahallenizde. Evet bilmiyorsunuz. Webde de durum böyle. Ne yapacağız peki? Şimdi markanızı geliştirerek ve satışa destek olacak kanallara bakalım.

Pazaryeri Entegrasyonları

Buraya kadar bir caddeye dükkan açmayla alakalı konuştuk. Peki caddenizden şimdilik çok fazla insan geçmiyorsa ne yapacaksınız? Lokal ticarette, geleneksel pazarlamanın haricinde yapacağınız çok fazla birşey yok. Fakat e-ticarette durum öyle değil. Onlar caddenize gelmiyorsa siz onların olduğu yere gideceksiniz. Yani pazaryerleri.

Pazaryerleri kendi sistemleri üzerinde sizin satış yapmanıza izin veren platformlardır. N11, HepsiBurada, Trendyol, GittiGidiyor gibi platformlar pazaryerleridir. Bu platformlardan satış yapabilmeniz için siteleri üzerinde satıcı/mağaza başvurusu gibi yönlendirmelerle devam edebilirsiniz veya bu konuda yardım almak için bizi arayabilirsiniz.

Bu pazaryerleri sizin bir işletme olduğunuzu doğruladıktan sonra mağaza giriş ekranınızı size iletecek ve ürün eklemeye başlayabileceksiniz. Ürün eklerken yukarıda bahsettiğimiz özellikler aynen geçerli. Fakat burada artı olarak rakiplerinizin arasında tutunabilmeniz için fiyat politikanızın da rekabet edebilir olması gerekiyor. Nihayetinde aynı ürüne kimse daha fazla ödemek istemez. Rakiplerinizi analiz ederek bir politika belirlemeniz gerekiyor. Tabi pazaryeri komisyonlarını ve kargo ücretlerinide es geçmeyin.

Pazaryerleri ile alakalı da şunu belirteyim: Şayet tüm pazaryerlerini e-ticaret sitenizle birlikte kullanacaksanız, hatta bir muhasebe yazılımıyla entegreli kullanacaksanız bunun için de yazılım çözümleri olduğunu unutmayın.

Sosyal Medya ve Reklamlar

Şimdi bir e-ticaret siteniz var, pazaryerlerine de üye oldunuz. Geriye tek bir kısım kaldı: Sosyal medya. Sosyal medyayı hem ürün satışı, hem marka bilinirliği hem de ziyaretçilerinize fayda sağlamak için kullanmalısınız. Facebook, Instagram gibi sosyal medya kanalları üzerinden işletmeniz için bir sayfa/profil oluşturarak ilk adımı atabilirsiniz. Sosyal medyayı etkili kullanmanız gerekiyor. Detaylarına burada girmeyeceğim ama wibrit.com/sosyal-medyayi-etkili-kullanma-sirlari yazımızı inceleyebilirsiniz.

Sosyal medyanın normal kullanımı haricinde dönemsel kampanyalarınız için sosyal medya reklamları da oluşturabilirsiniz. Google Ads ile satışlarınızı destekleyebilirsiniz. Fakat reklam konusunda bir test dönemi belirleyip maliyet/kar analizi yapmanızı öneriyoruz.

İşletmeler e-ticarete nasıl başlayabilir konusunda halen aklınıza bazı sorular takılıyorsa instagram.com/wibritcom veya facebook.com/wibritcom üzerinden bize ulaşabilir ve ücretsiz destek alabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir Projeniz Varsa, Birlikte Çalışalım
Logo Beyaz

Mehmet Akif Mh. Kale Cd. No:93/1 D:2 Sultanbeyli – İSTANBUL
Tel: 0 216 398 13 29  E-Posta: info@wibrit.com