İnternetten Satış Yapmak İçin Gerekenler

İnternetten Satış İçin Gerekenler

İnternetten satış yapmak son yıllarda popüleritesini düzenli olarak artırıyordu. Fakat pandemi dönemi ile beraber bu çıkış hiç beklenmedik seviyelere yükseldi. Böylece e-ticaretin önemi artınca internetten satış yapmak için gerekenler ve yöntemler araştırılır oldu. Ben ürün buldum hadi satalım demek yeterli olmuyor malesef. E-ticaret yapmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken hem yasal düzenlemeler hem de teknik konular var. Bu yazımızda bunlardan bahsedeceğiz.

Satacağınız Ürüne Karar Verin

Ürünün üreticisi siz değilseniz doğru ürünü bulmak zamanınızı alabilir. Hangi ürünü satacağınıza karar vermek için aslında ciddi bir fiyat ve pazar araştırması gerekiyor. Benim arkadaşım bunlardan yapıyor ben de gireyim bu işe deyip girmenizi önermiyoruz. Bu nedenle doğru ürünü/ürünleri bulmak için kapsamlı bir araştırma yapmanız gerekiyor. Harcadığınız zaman/emek göz önünde bulundurulduğunda, satışa sunacağınız ürün sizi kazanç anlamında da tatmin etmeli.

Süreci Planlayın

Ürünü buldunuz ve finansal boyutlarını (maliyet/kar-zarar) hesapladınız. Bu ürünü satma noktasında bir planınızın olması gerekiyor. Tabi bu plan reklam barındıracaksa, bu reklam bütçesinin de planlanması gerekiyor. Planlama yaparken genel olarak aşağıdaki soruların sizde bir cevabı olması gerekiyor.

Ürünü hangi platformlarda satacağım?

Ürününüzün hitap ettiği müşteri kitlesine uygun platformları belirlemelisiniz. Pazaryerleri veya sosyal medya hangisi daha uygunsa bu platformlarda olmanız gerekiyor.

Pazaryerlerinden hangilerinde benim ürünümün müşteri kitlesi var?

Her ürün her pazaryeri için ideal değil aslında. Pazaryerlerinde tüm ürünler var ama hitap ettiği genel kitle farklı. Mesela siz hırdavat ürünleri satıyorsanız aklınıza direk trendyol gelmez. Ama trendyolda bunları da satabileceğinizi bilmeniz gerekiyor.

Kendime bir e-ticaret sitesi kuracak mıyım?

Burası önemli. Çünkü pazaryerlerinde satış yapan bir çok kişinin atladığı bir konu bu. Şayet pazaryerlerinde yoğun bir müşteri kitlesine hitap ediyor ve satış yapıyorsanız mutlaka ama mutlaka bir e-ticaret sitesine sahip olmalısınız. Bu konuda detaylı bilgiyi aşağıdaki bağlantıdan alabilirsiniz.

E-ticaret sitesine sahip olmak istiyor ama sizi nelerin beklediğini bilmiyorsanız wibrit.com/e-ticaret-sitesi-tasarimi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Hangi reklam platformlarını kullanacağım?

Reklam bütçenizi belirleyebilmeniz için hangi platformlarda reklam vereceğinize karar vermeniz gerekiyor. Her platformun reklam dönüşüm oranları ve maliyetleri birbirinden farklı şekilde. Bu nedenle size yansıyacak maliyet de bu doğrultuda olacaktır.

Kargo anlaşmasını hangi firma ile yapacağım?

Kendi e-ticaret siteniz için kargo belirlerken dikkat etmeniz gereken ilk madde kesinlikle fiyat değil. Sizin ürünlerinizi en hızlı şekilde ve zarar vermeden kim götürecekse onunla anlaşın. İnanın bu fiyattan daha önemli. Kargonuz hasarlı geldi diye iade ederse müşteriniz, iade kargo ücretini siz ödersiniz. Teslim edilemeyen kargonuz için 2 kez ücret ödemiş olursunuz. Kargonuz geç teslim edilirse UX (kullanıcı deneyimi) sürecine zarar verir. Yani sonuç olarak hesaplı olsun dediğiniz şey astarını geçebilir. (E-ticaret siteleri için kullanıcı deneyimi çok önemli ama bir başka yazıda bunu işlemeyi planlıyoruz.) İyi haber şu ki; pazaryerleri için kargo anlaşması yapmanıza gerek yok. Onlar sizin adınıza yapıyorlar. Siz sadece doğru kargo firmasını seçin.

Hangi dönemler ürün  için ideal kampanya dönemleri?

Bu madde işin süreci için önemli. Örneğin özel bir gün için bir hediyelik eşya satıyorsanız o dönemde bir kampanya planlayabilirsiniz. Fakat bunun sadece kampanyadan ibaret olduğunu düşünmeyin. Ürünlerin yeterli stoğa sahip olmasına ve kampanyanız için reklam bütçesi noktasına da dikkat etmelisiniz.

E-Ticaret İçin Gerekenler

Vergi Mükellefi Olun

Herşey tamam ama internetten satış yapabilmeniz için vergi mükellefi olmanız gerekiyor. Bu nedenle bir muhasebeciden detaylı bilgi alarak bir şirket kurabilirsiniz. Bu bir şahıs şirketi de olabilir limited şirket de olabilir. Fakat e-ticaret için vergi mükellefiyetinizin olması şart. Kendi e-ticaret sitenize sanal pos almak istediğinizde de önünüze çıkacak 🙂

E-ticaret Sitesi Kurun

Çok popüler bir marka değilseniz veya çok ciddi reklam bütçeniz yoksa e-ticaret sitenizi kurar kurmaz satışlarınız patlamayacak. Fakat bir e-ticaret sitesi yaşam gibidir. Doğar, ilgiyle büyür ama tek farkı ilgisiz kalırsa ölür. Özellikle pazaryerlerinde satış yapıyorsanız magaza isminiz ile e-ticaret sitenizin domaininin aynı olmasına önem gösterin.

Güvenilir bir e-ticaret sistemini kurduğunuzda bir de sanal pos edinmeniz gerekiyor. Bunun için fazlasıyla yöntem var. Bankalardan edinebilirsiniz. Onlara aidat ödemek istemiyorsanız popüler sanal pos çözümleri sunan platformlardan da bu şekilde bir ödeme yöntemi temin edebilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarınızı Hazırlayın

Olabildiğiniz heryerde olmaya çalışın. Farketmeden markanızın bilinirliğine de bir yatırım yapıyorsunuz aslında. Elinizden geldiğince sosyal ağları aktif olarak kullanın. E-ticaret sitenizde olduğu gibi kaliteli görseller ve sunumlar yapmanız gerekiyor. Ufak bir ipucu: Sürekli ürün ve fiyat paylaşarak takipçilerinizi sıkmayın.

Blogunuz ve YouTube Kanalınız Olsun

Bir çok e-ticaret sitesinin atladığı bir konu bu. Mutfak gereçleri satıyorsanız yemek tarifleri veya bu araçların kullanımını anlatan bir blogunuz olsun. Mümkünse bunları videoya çekerek youtube kanalınızda yayınlayın ve blogunuzda paylaşın. Teknik bir ipucu da burada verelim: Blogunuz site içinde değil bir subdomainde olsun.

İnternetten satış yapmak için aklınızda halen bir soru işareti varsa instagram.com/wibritcom veya facebook.com/wibritcom üzerinden bize ulaşabilir ve ücretsiz bilgi alabilirsiniz.