fbpx
Google Ads Reklam Modelleri

Google Ads dünya genelinde en fazla kullanılan reklam modelleri arasında yer alıyor. Hedefleme yapısı itibarı ile sosyal medya reklamcılığından farklı bir yapıya sahip olduğu için tercih eden kitlesi de buna göre şekilleniyor. Bu yazımızda sizlerle Google Ads reklam modellerinin neler olduğundan bahsedeceğiz. Bunun yanı sıra kampanya hedefleri ile reklam modelleri arasındaki farka da ufak bir değineceğiz.

Google Ads yönetimi ile alakalı detaylı bilgi almak için wibrit.com/google-ads-yonetimi sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Ads Reklam Modelleri

Google reklam modellerini 5 madde halinde sıralayabiliriz. Reklam modellerinin ana fikri hedef kitlenize ve reklam türünüze göre şekillenmiş olmasıdır.

 • Arama Ağı Reklamları
 • Görüntülü Reklam Ağı
 • Alışveriş Reklamları
 • Video Reklamlar
 • Uygulama Reklamları

Google’ın yeni ads yapısı içinde uzman modda bu reklamları uygulayabiliyorsunuz. Bunun yanında ek bir bilgi olarak şunu da söyleyebiliriz; bu reklam modellerinin haricinde son zamanlarda sisteme dahil olan bir reklam modeli daha var: Akıllı Reklamlar.

Akıllı reklamlar günlük bütçesi 100 TL’nin altında olan işletmeler için önerilen ve yönetim detayı çok fazla olmayan ve Google tarafından optimize edilen reklam modelidir. A/B testleri ile verimi ölçüp kullanıp kullanmayacağınıza karar verebilirsiniz.

Google Ads Kampanya Hedefleri

Google Ads Kampanya Türleri

Google Ads üzerinden reklam yayınlamayı düşünüyorsanız ilk adımınız bir kampanya modeli oluşturmaktır. Yani Google’ın deyimi ile kampanya türü ilk adım. Yukarıda yazdığımız 5 reklam modelinden hangisini seçeceğiniz de tamamen sizin projenize veya hedefinize göre değişebilir. Bunların amaçları hakkında da kısa bir bilgi verelim.

Arama Ağı Reklamları

Google arama sonuçlarının üst kısmından bulunan reklamlardır. Hedef anahtar kelimeniz üzerinden verilen reklamlar arama sonuçları üzerinden doğru kitleye ulaşmanızı sağlar. Hedef kitleniz net bir şekilde belli ise ve doğru anahtar kelime analizini yaptığınıza inanıyorsanız bu kampanya türünü kullanabilirsiniz.

Görüntülü Reklam Ağı

Genelde trafik veya marka bilinirliği amaçlandığında tercih edilen reklam modelidir. Google reklam ortakları üzerinden görüntülü reklam yayınlamanızı sağlar ve marka için bir yatırımdır. Bu kampanya türü geri dönüşüm reklamlarında sıklıkla tercih edilmektedir.

Alışveriş Reklamları

Google’da bir ürün aradığınızda ürün fiyat bilgisini de içeren reklam alanında bulunan reklamlardır. Satışı artırmak için kullanılan reklam modellerindendir. Bu reklam modelini uygulayabilmeniz için Google Merchant hesabınızın olması ve bunun Ads hesabına bağlanması gerektiğini unutmayın.

Video Reklamlar

Son yıllarda oldukça etkili olan reklam modellerindendir. Google’ın YouTube ve iş ortağı sitelerde kullandığı video reklamlardır. Trafik ve geri dönüşüm için sonuç veren bir ads kampanya türüdür.

Uygulama Reklamları

Ürettiğiniz bir uygulamayı Google Play Store veya AppStore üzerinden indirilmesini teşvik için kullanılan reklam modelidir.

Yukarıdaki reklam modellerini kullanmaya karar vermeden önce hedefinizi, müşteri kitlenizi net bir şekilde belirleyin. Belirli bir hedefinizin olması hangi reklamı nasıl kullanmanız gerektiğine karar verirken işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Yazımın başında belirttiğim gibi reklamverenler bazen Google Ads reklam modelleri ile kampanya hedeflerini birbiri ile karıştırıyor. Burada şunu belirtmemiz gerekiyor kampanya hedefleri her kampanya modeli için işinizi kolaylaştıran yol gösterici yönelgelerdir. Yani kampanya hedefiniz potansiyel müşterilerse bunu arama ağı reklam modeliyle de video reklamlarla da sağlayabilirsiniz. Dolayısıyla hedefi belirleme noktasında sizin net olabilmeniz için Google’ın size sunduğu bir kolaylıktır.

Google Ads Kampanya Hedefleri

Google Ads reklam modelinize karar verirken, Google size aşağıdaki kampanya hedefleri sunar ve bu hedefler üzerinden bir yol haritası çizmeniz için size yardımcı olur.

 • Satış
 • Potansiyel müşteriler
 • Web sitesi trafiği
 • Ürün ve marka üzerinde düşünme
 • Marka bilinirliği ve erişim
 • Uygulama tanıtımı

Kısacası Google’ın da dediği gibi kampanya türü, müşterilerin reklamlarınızı nerede görebileceğini belirler. Ancak reklamlarınızı hedefleyerek bunu daha spesifik hale getirebilirsiniz.

Google Ads reklam modelleri ile alakalı aklınıza takılan soru olursa instagram.com/wibritcom veya facebook.com/wibritcom üzerinden bize ulaşabilir ve ücretsiz destek alabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir Projeniz Varsa, Birlikte Çalışalım
Logo Beyaz

Mehmet Akif Mh. Kale Cd. No:93/1 D:2 Sultanbeyli – İSTANBUL
Tel: 0 216 398 13 29  E-Posta: info@wibrit.com