Framework nedir sorusuna kısa bir cevap verelim : Framework yazılım geliştiriciler için önceden hazırlanmış kütüphaneleri içerisinde bulunduran, bu kütüphanelerin değiştirilmesine ve geliştirilmesine müsade eden yapının adıdır. Her frameworkün özellikleri ve kütüphane genişliğine göre kabiliyetlerinin sınırları belirlenebilir.

Günümüzde web tasarımda yaygın olarak kullanılan Frameworklerde veri tabanı işlemleri, kullanıcı giriş çıkış yapıları, mail formları gibi bir çok fonksiyon standart olarak bulunmaktadır. Bunun yanı sıra framework kullandığı MVC (Model, View, Controller) mantığı ile birlikte daha düzenli ve okunabilir yapıları oluşturma imkanı sunar.

Neden Framework Kullanmalıyım ?

Bu sorunun yazılımcılara göre çok maddeli cevapları olabilir. Biz burada sizin için yazılımcıların verebileceği ortak cevapları maddeler halinde sıralıyoruz.

  • Sağlam ve güvenli yapılar üstüne kod yazmanın sağladığı kolaylık,
  • MVC yapısına uygun olduğu için geliştirilebilir altyapı,
  • Baştan aşağı bir düzen içerisinde çalışıyor olması,
  • Altyapı kurmakla uğraşmayacağınız için projeye daha fazla zaman ayırabilmek,
  • Fazla kod yükünden sizi kurtarmak ve bilinen yapıları tekrar yazmamak.

Hangi Projelerde Framework Tercih Edilebilir ?

Bu konuda açıkcası şu projede olur bu projede olmaz demek çok tercih edilebilir değil. Bu seçimi yazılımcının yapması daha doğru olur. Fakat kullanım yaygınlığına bakıldığında büyük ölçekli projelerin daha düzenli bir yapıda yazılması noktasında daha sık kullanıldığını söyleyebiliriz. İçerisinde bulundurduğu standart yapılarla yazılımcının işini de kolaylaştıran frameworkler esnek yapısı ile de zaman noktasında büyük fayda sağlar.

Popüler Frameworkler Hangileri ?

Bizim gibi sizde çoğu projelerinizde PHP üzerinde çalışıyorsanız seçeneğinizin çok olduğunu bilmeniz gerekir. Bu noktada en fazla kullanılan Frameworklerin başında Yii, Zend, CodeIgniter, CakePHP ve Symfony geliyor. Bunun haricinde de frameworkler elbette mevcut ama sürekli geliştirilen frameworkeleri tercih etmeniz en mantıklısı olacaktır.

Frameworkler opensource yani açık kaynak olduğu için sürekli gelişim ve değişim içerisinde oluyor. Bu değişim ve gelişimler de en çok kullanılan frameworkler üzerinde yapılıyor olması da onları daha cazip kılıyor. Framework nedir, ne işe yarar sorusuna halen cevap bulamadıysanız sosyal medya üzerinden bize ulaşabilirsiniz.