Firmalar İçin Reklam Yöntemleri

Firmalar İçin Reklam Yöntemleri

İşletmeler için reklam çalışmaları satışı yükseltmek, marka bilinirliğini artırmak, rekabette bir adım öne geçmek gibi farklı bir çok amaçlarla tercih edilebilir. Her farklı amaç için farklı reklam çalışmalarının tercih edilmesi gerekir. Marka bilinirliği için yaptığınız reklam çalışmasıyla satış için yapılan çalışması farklılıklar gösterebilir. Bu yazımızda da sizlerle özellikle yeni kurulmuş işletmeler ve küçük ölçekli firmalar için reklam yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Pazarlama kanallarını ele aldığımızda temelde iki farklı yöntemle bu çalışmalar yapılabilir. Bunlardan ilki geleneksel olarak kullanılan pazarlama yöntemleri, diğeri ise dijital pazarlama çalışmaları.

Firmalar için Geleneksel Reklam Yöntemleri

Günümüzde kullanımı ve etkisi halen devam eden yöntemlerden bazılarını sizlerle paylaşıyoruz.

Promosyon Ürünler

Firma reklamınızın üzerinde bulunduğu kalem, çakmak, şapka, araba yastığı, bardak gibi elden ele dolaşan ürünlerle marka bilinirliğinizi artırabilirsiniz. Bunlar içerisinde en çok kullanılanı kartvizit. Fakat eskisi kadar etkisi olmadığı için daha farklı reklam yöntemleri seçilmesi daha doğru olur.

Sektörel Üyelikler

Sizinle aynı işi yapan rakiplerinizin bulunduğu mecralarda bulunmak da sizin için bir reklam kaynağıdır. Dernek, birlik, oda gibi bu mecralarda daha düşük bütçelerle reklam şansı mümkündür.

Dergi Reklamları

Sektörel içeriğe sahip dergilerde kapak ya da sayfa reklamlarıyla müşteri kitlenize ulaşmanız da mümkün. Tabi burada derginin baskı sayısı ve dağıtımındaki disiplin de mutlaka önemli. Yani siz reklamı vermiş olsanız da dergi müşteriye ulaşmamışsa size çok da faydası yok.

Fuarlar

Hizmetlerinizi ve ürünlerinizi rakiplerinizin içerisinde sunabileceğiniz ve yatırımcıler/girişimciler tarafından ziyaret edilen fuarlar da sizin için uygun reklam yöntemi olabilir.

Yerel Radyo / TV

Bu yöntem eskiden beri popülerliğini korusa da son 3-4 yıldır internet mecrasına yenik düşmeye başladı diyebiliriz. Ama müşteri kitlenizi doğru seçtiyseniz bu yöntem de halen etkili bir yol olabilir sizin için.

Dijital Pazarlama Yöntemleri

Geleneksel pazarlama yöntemlerinin yanında plana dahil edilmesi artık oldukça önemli olan dijital pazarlama yöntemlerinden bazıları ise şöyle;

Sosyal Medya

Aktif ve doğru olarak kullanılan sosyal medya hesaplarıyla tüm maddelerin ulaştığı kitleye ulaşmanız hayal değil. Tek bir sosyal mecradan ziyade bir çok popüler sosyal ağda olmanız son dönemin olmazsa olmaz reklam yöntemleri arasında yer alıyor.

Google Reklamları & SEO

Hizmetlerinizi ve ürünlerinizi tanıttığınız bir web siteniz varsa Google reklamlarıyla potansiyel müşterilerinize ulaşabilirsiniz. Tabi bu noktada bütçe de önemli. Aynı şey SEO için de geçerli.

Seminer & Konferanslar

Günümüzde küçük işletmeler için çok kullanılan bir yöntem olmasa da işletmeniz büyüdüğünde ihtiyacınız olabilecek önemli bir reklam yöntemidir. Dijital PR kanallarını kullanarak edindiğiniz kitle ile birebir iletişim kurmanızı sağlayan etkili bir pazarlama yöntemidir.

Web Sitesi & Blog

Kitlelere ulaşmak için en hızlı yolların başında geliyor. Bir internet sitesine sahip olmak ulaşamadığınız kitlelere hizmetlerinizi ulaştırmanın en kolay yolu. Bunun yanı sıra bloglarda ücretli/ücretsiz tanıtımlar da müşteri kitlenize ulaşmak için ideal yöntemler arasında yer alıyor.

Dijital pazarlama yöntemleri ve araçları hakkında detaylı bilgi almak için wibrit.com/dijital-pr sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sonuç Olarak

Yukarıda bahsettiğimiz maddeler firmaların kullandığı ana reklam yöntemleri arasında yer alıyor. Bu maddeler elbette çoğaltılabilir. Fakat yazımızın başında dediğimiz gibi reklam yöntemleri, hedeflenen kitle, amaç, yer gibi bir kaç seçeneğe göre seçilmeli ve doğru çalışma yapılmalıdır. Bu şekilde amacınıza ulaşmış ve gereği kadar para harcamış olursunuz.

Firmanız için ideal reklam yöntemleri hakkında aklınıza takılan bir nokta olursa instagram.com/wibritcom veya facebook.com/wibritcom üzerinden bize ulaşabilir ve ücretsiz bilgi alabilirsiniz.

Son Yazılar