fbpx
En Çok Yapılan İçerik Pazarlaması Hataları

İçerik pazarlaması bütün olarak ele alınması gereken bir konu. Bu bütünü sağlayabilmeniz için en çok yapılan içerik pazarlaması hatalarından kurtulmanız gerekiyor. Bu hatalardan kurtularak içerik pazarlamaya bir bütün olarak bakabilirseniz başarıyı elde etmiş olursunuz.

Plansız Bir İçerik Pazarlama

İşletmeler açısından en belirgin problem aslında bu. Plansız bir içerik pazarlama yapısına sahip olmaları. Çoğu firma kısa vadede aklından bazı şeyler geçiriyor fakat bunlar tamamen o an akla gelmiş fikirlerden ibaret. Yani bunu bir plan dahilinde yapmak ayrı bir olay. Kastettiğim şey hergün yazmak için birşeyler bulun değil. Haftada bir tane bile yazsanız bunun için bir plan yapın ve zaman ayırın.

Planlamada içerik yayınlama konularından yayınlanacak olan zaman sıklığına kadar bir çok noktayı planlamanızda fayda var. Şayet bu hataya düşüyorsanız hemen vazgeçin çünkü diğer başlıklar buna bağlı 🙂

Yazım Kurallarına Dikkat Etmemek

İnternette gezerken çok sıklıkla karşılaştığımız yazım kurallarına dikkat etmeme sorunundan bahsediyoruz. Bu konuyu önemsemiyor olabilirsiniz. Nasılsa okuyan anlıyor diyebilirsiniz. Fakat şunu belirtmem gerekiyor ki; arama motorları bu konuyu önemsiyorlar. Bu nedenle yazarken imla kurallarına mutlaka dikkat edin. Bu hem sizin işinize gösterdiğiniz titizliği yansıtır hem de daha net bir şekilde anlaşılmanızda kolaylık sağlar.

Hedef Kitle Belirlememek

“Sokak lambası gibi olmayın, kime yandığınız belli olsun” demiş şair. İçerik pazarlaması da öyle. Kimi aydınlatmak istediğinizi bilin. Bunu bilmek içeriği oluştururken işinizi inanılmak kolaylaştırır. Nasıl hitap edeceğinizden tutun kullanacağınız görselin içeriğine kadar bir çok konuda çok daha kolay karar vermenizi sağlar.

Hedef kitleyi belirlerken sadece bugünki hedef kitlenize odaklanmayın. Yarın hedef kitleniz olabilecek ihtimalleri de mutlaka değerlendirin.

Özgün İçerik Üretmemek

Geldik içerik pazarlama hataları içinde belki de en çok yapılana. Bu hatayı çoğunlukla e-ticaret siteleri yapıyor ama kurumsal web sitelerinde de bu durum hiç de az değil. Bilmiyoruz diyemiyorum çünkü bilmediğiniz veya henüz öğrenmediğiniz bir işi yapmak zaten çok mantıklı gelmiyor. Üşeniyoruz. Tembeliz. Üretmiyoruz. Başka bir açıklaması yok. İşini kaliteli yapan web tasarım ve seo firmaları sürekli vurguluyorlar bunu: Özgün içerik üretin.

Çok iyi olmasa da sizin olsun. Bakın bunda çok samimiyim. Taklit etmeyin. Olacağınız en iyi şey en iyi taklit olmaktır. Yeni birşeyler ortaya koyun, yeniden yazın, kendi özgünlüğünüzü kendiniz üretin. İçerik pazarlamada kopyala yapıştırı bırakın artık, mucidi bile (Larry Tesler) öldü.

Alakasız ve Kalitesiz Görseller

İçerik pazarlaması konusu açıldığında çoğu kişi hemen blogdan başlıyor ve yine ordan bitiriyor. Bu konuya biraz daha geniş bakmamız gerekiyor. Sosyal medya paylaşımları da içerik pazarlamanın bir parçası. Blog da öyle. Bu platformlarda hep yazının kalitesi ve özgünlüğünden bahsettik. Peki ya görseller? Bunlar da etkileşim için oldukça önemli.

İçeriğinizle alakalı görsel seçimi ve bu görselin kalitesi çok önemli. Çok kaliteli görsel buldunuz ama içeriğinize tam oturmadı. Olmaz. İçeriğinize cuk oturdu ama görsel kalitesiz. Yine olmaz. İkisini bir arada sağlamanız içerik pazarlamasında kaliteyi artırmada mükemmel bir araç.

İçeriği Reklamla Boğmak

Bu konunun artık anlaşıldığı zannediyorum çünkü yıllardır bu problem var. Bu nedenle AdBlocker (reklam engelleyici) yazılım kullanımı son zamanlarda hızla artması tesadüf değil. Ama böyle bir içerik oluşturuyorsak bunu atlamak olmazdı. Reklam yapmayın demiyoruz, elbette o da lazım. Bu reklamları yaparken kullanıcı deneyiminin önüne geçmeyin, ziyaretçiyi kısıtlamayın yeter. Rahatsız etmeyin yani.

Sadece SEO’ya Odaklanmak

Bu kısım içeriği yazarken işin teknik tarafına odaklananlar için. İçeriğimin içinde şu kadar h1, h2, h3 etiketi olacak, şu kadar kelimeye link vereyim ya da içerik kod oranı şu olacak diye oran tutturmaya çalışırken aslın konuyu kaçırdığınızın farkında mısınız? Yıllardır bu oranları dikkate alarak (hiç dikkate almayın demiyorum) içerik üreten birisi olarak, yanlış yolda olduğunuzu çok rahat bir şekilde söyleyebilirim. Teknik konulara önemli olduğu kadar dikkat edin ama bu içeriğinizin kalitesini bozmasın.

Teknik olarak mükemmel ama kalite olarak yetersiz olan bir içerik uzun vadede mutlaka ama mutlaka kaybedecektir.

Yetersiz Tanıtım ve Sosyal Medyayı Unutmak

E yazdık ya yetmiyor mu diyenler olur elbette ama malesef yetmiyor. Web sitenizi ziyaret eden bir kitle olsa bile daha fazla kitleye ulaşmak için içerik pazarlamasının “tanıtım” maddesini atlamamanız gerekiyor. Bu tanıtım illa ücretli olacak diye bir kural yok. Sosyal medya kanallarından sitenizdeki yeni yazıları duymak isteyen mail listenize kadar hedef kitlenizin varolduğu tüm mecraları tanıtım aşamsında kullanmanız oldukça önemli. Sosyal medya yönetimi ile alakalı detaylı bilgi için wibrit.com/sosyal-medya sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Dolayısıyla bir içeriğin istenilen seviyede ilgi görebilmesi kalitesi kadar tanıtımıyla da alakalı bir durum. Yukarıdaki hatalara düşmez ve tanıtım noktasında içerik pazarlamasını en üst seviyeye çıkarırsanız emin olun hiç beklemediğiniz noktalardan geri dönüşler alabilirsiniz.

Siz de bu içerik pazarlaması hatalarından birini yapıyorsanız veya aklınıza takılan bir soru varsa instagram.com/wibritcom veya facebook.com/wibritcom üzerinden bize ulaşabilir ve ücretsiz destek alabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir Projeniz Varsa, Birlikte Çalışalım
Logo Beyaz

Mehmet Akif Mh. Kale Cd. No:93/1 D:2 Sultanbeyli – İSTANBUL
Tel: 0 216 398 13 29  E-Posta: info@wibrit.com