fbpx
E-Ticaret Siteleri İçin Blog

E-ticaret siteleri için blog kullanımı çoğu e-ticaret sitesi sahibi tarafından bilinen ama çok da önemsenmeyen bir konu. Önemsenmeyen diyorum çünkü çoğu site yöneticisi bu blogları bir blog mantığı ile değil ürünlerinin reklamını yapmak için kullanıyor. E ticaret siteleri için blog kullanımı ile ilgili detaylara geçmeden önce sizinle bir kaç istatistiği paylaşalım.

 • Blog okuyucularının %50’den fazlası online alışveriş yapıyor.
 • Dünya genelinde online alışveriş yapanların %61’i, bloglarda okudukları önerilere dayanarak satın alma konusunda daha fazla güven kazanıyor.
 • Müşterilerin %60’ı, web sitelerinde blog paylaşımları olan sitelere kendilerini daha bağlı hissediyor.
 • Alışveriş yapan müşterilerin %47’si, şayet o ürünü ilk defa alacaksa veya bilmiyorsa blog yorumları araştırması yapıyor.

Bunlar uluslararası istatistikler. Burada önemli olan oranlardan ziyade blog kullanımının fayda sağladığı gerçeğidir. Rekabet, e-ticaret sitelerinde her geçen gün artıyor ve artacak. Bu süreç içinde hem markanıza değer katmak hem de satışlarınızı artırmaya yardımcı olmak için neyi farklılaştırabilirsiniz?

E-Ticaret Siteniz İçin Neden Blog Gerekiyor?

Sahip olduğunuz e-ticaret sitesinde blog kullanmak tamamen bir tercih. Kullanmamayı da tercih edebilirsiniz. Fakat rakipleriniz sizden farklı bir tercihte bulunup blog oluşturursa size göre nasıl artıları olur?

Daha İyi Arama Motoru Sıralaması

Bu yazıyı okuyorsanız arama motorlarının yapısıyla alakalı az da olsa bilginiz vardır. E-ticaret bloglarında oluşturacağız içerikler iyi kurgulanırsa siteniz için daha fazla ziyaretçi ve müşteri adayı kazanabilirsiniz. Bunun için blogunuzda aşağıdaki konuları ele alarak içerik oluşturmayı düşünmelisiniz.

 • E-Ticaret mağazanızdaki ürünlerle alakalı içerik
 • Hedef kelimelerinizle alakalı içerik
 • Ürün haricinde ek bilgi, ipucu veren faydalı içerikler

Ayrıca, arama motorları yeni, sürekli ve alakalı içeriği sever. Bu yüzden içeriklerinizi bir düzen içinde paylaşırsanız ve gerçekten doğru yapıyı yakalarsanız arama motorlarında yukarıya tırmanmak için işinizi kolaylaştırmış olursunuz.

Ürün Tanıtımları

E-ticaret sitesinde ürün yöneticilerinin birçoğu bırakın yeni şeyler yazmayı standart üretici açıklamalarını yazmaktan öteye gitmiyor. Blog kısmı size ürünlerinizle alakalı tanıtım videoları, kullanım detayları, nasıl yapılır videolarını eklemeniz için kolaylık sağlar.

Örneğin sitenizde bir tane soğan doğrayıcı var. Bu ürün, gözünüzü yaşartmadan bu işi kolaylaştırıyor ve farklı şekillerde de soğan doğrayabiliyor. Bununla alakalı bir açıklama ve video içerik oluşturup sonunda sattığınız ürüne link gönderebilirsiniz. Aynı şekilde ürün açıklamalarında nasıl kullanıldığını merak ediyor musunuz deyip bu sayfaya yönlendirebilirsiniz

Marka Değeri

Ziyaretçi kitlenizin artması markanızın daha fazla kişi tarafından bilinmesi demek. Bu da geridönüşüm reklamları ile yeni alanlar açmanız anlamına geliyor. Blog kullanımı ile paylaştığınız faydalı içerikler, yayınlar markanızla duygusal bağ kuracak ve yeni tabirle “sıkı takipçi”niz olabilecek bir kitleye erişmenizi sağlayabilir.

E-Ticaret Blog

Müşteri Katılımını Artırır

E-ticaret blog paylaşımlarında bizim en önemsediğimiz noktalardan birisi bu. Ziyaretçilerinizi yorumlarıyla sürecin içine katmayı başarmalısınız. Fikirlerini sorun, onların yaptıklarını isteyin, tecrübelerinden faydalanın. Ne yaparsanız yapın onları sürecin içine dahil edin.

Blog yazılarınızın yoruma açık olması size bu kolaylığı sunacaktır. Bu yorumlar dahilinde katılımcıları da ödüllendirebilirseniz direk satışa dönme ihtimali yüksek olur. Bir içerik yazarsınız en sonunda bir soru sorarsınız doğru cevabı verene %10 indirim kuponu hediye edersiniz. İpuçlarından birini erken verdik 😉

Markanızı Sosyal Medyada Duyurur

Yazdığınız tüm blog içerikleri hem sizin tarfınızdan hem de ziyaretçileriniz tarafından sosyal medyada paylaşılmaya adaydır. Bu nedenle sosyal medyada markanızın duyulması için blog çok önemli bir alan. Fayda sağlayan ve sonunda yarışma olan içeriklerinize sosyal medya reklamları da verebilirsiniz. (Bir ipucu daha gitti)

E-ticaret sitesi tasarımı ile alakalı detaylı bilgi almak için wibrit.com/e-ticaret-sitesi-tasarimi sayfamızı inceleyebilirsiniz..

Blog Sayfasının E-Ticaret Sitemize Faydası Nedir?

Şimdi blog sayfamızın e ticaret sitelerine yararlarını madde madde belirtelim. Hem konuyu biraz toparlamış oluruz.

 • Ürünleriniz hakkında detaylı bilgileri içeriğinizde ayrıntılı verir, akılda kalan soruları giderirsiniz.
 • Tanıttığınız ürünle alakalı yakın zamanda çıkacak kampanya veya indirimleriniz hakkında detaylı bilgiler verebilirsiniz.
 • Mutfak ürünleri satıyorsanız yemek tarifleri veren içeriklerle hedef kitlenize yaklaşabilirsiniz. Güzellik ürünleri satıyorsanız bu alanda içerikler paylaşabilirsiniz. Örnekler çoğaltılabilir.
 • Kaliteli içeriklerle yeni ziyaretçiler çekebilirsiniz.
 • Arama motorlarında üst sıralarda çıkmak için sitenize fayda sağlayabilirsiniz.
 • İçeriklerinizden ürüne/kategoriye gönderdiğiniz linkler ile seo kalitesini arttırabilirsiniz.

E-Ticaret Blogunuz İçin Önemli  İpuçları

E-Ticaret Blog Faydaları

Neden bir e-ticaret blogu kurmamız gerektiğini sanırım anladık. Peki şimdi bu blogu kurarken nelere dikkat etmeliyiz ona bakalım. Çok fazla detaya girmeyecek olsam da aşağıdaki e-ticaret blog ipuçları işinize yarayacaktır.

Blog Kendi Sitenizde Olsun

E-ticaret sitesi için blog kullanmaya karar verenler bunu genelde farklı alanadıları veya sağlayıcılar üzerinden yapmayı deniyor. Böyle bir hata yapmayın. E-ticaret sitenizin blogu yine aynı domain üzerinde olmalı. siteadi.com/blog vey blog.siteadi.com şeklinde. Bu atlanmaması gereken önemli bir konu. Yazdığınız içeriklerin markanıza faydası olmasını istiyorsanız bu kullanımı tercih etmenizi öneriyoruz.

Kaliteli, Kaliteli ve Daha Kaliteli

Ziyaret ettiğimiz blogların çoğu sadece yazılmak için yazılmış içeriklerle dolu. Fayda sağlamayan kuru kalabalık. Bazıları var ki başlıkla içeriğin alakası yok. Bu şekilde kullanacaksanız açmasanız daha iyi.

Her zaman kaliteli içerik üretmenin peşinde koşun. Uzun değil bakın kaliteli. Uzun içerikte boş konuşacaksanız yapmayın. Kaliteli içerik, faydalı içerik her zaman en iyisidir. Bu nedenle her zaman kaliteye odaklanın. Hem içeriklerinizde hem de kullandığınız görsellerde bunu hedefleyin.

Planlı Olun

Blog yazmak organize olmayı gerektirir. Ben canım sıkıldığında yazarım veya işler biraz hafiflesin yazarım diyerek, boş bir alan olarak görmeyin blogunuzu. İşinizin bir parçası olarak görün ve zaman ayırın.

Sektörünüzle alakalı trendleri, gelişmeleri takip ettiğiniz zamanı biraz daha genişletin ve blogunuza da yer verin. Bir program dahilinde çalışırsanız daha kolay odaklanır ve daha kaliteli içerikler oluşturabilirsiniz.

Uzmanlık ve Tanıtım Arasında İnce Çizgiye Dikkat

Meşhur bir atasözü var: “Çocuklar ağzınıza değil, ayaklarınıza bakar”. Ürünlerinizin kalitesini cicili bicili kelimelerle överek anlatmayı bırakmalısınız. Bunun yerine daha otoriter ve uygulamalı içerikler, videolar oluşturun. Kısacası onlara ürünün üstün olduğunu anlatmayın, gösterin. E-ticaret sitelerinde bu ürün berbat, almayın diyen gördünüz mü?

Sıradan tanıtım yazılarından vazgeçmelisiniz. Ziyaretçilerinize ürününüzü aldıklarında ne kazacanaklarını göstermeyi deneyin..

Uygulamaları Videolar ve Sosyal Medya

Sosyal medyanın da en trend başlıklarından bu konu: Uygulamaları videolar. Buna “nasıl yapılır videolarını” da dahil edebilirsiniz. Bir ürünün kullanımı ile alakalı videoları paylaşın. Hatta bunu kurgulaştırın. Yemek tarifi veriyorsanız tarif içinde kullandığınız üründen bahsedin ve aşağıda bir yere ürün linkini bırakın. Aşinasınız zaten; ürün yerleştirme.

Bu uygulamaları videoları sosyal medya hesaplarınızdan paylaşarak içerik linkini de verebilir ve yeni ziyaretçiler için ilgi oluşturabilirsiniz.

Müşteri Adayı İçin Bir Veritabanı Oluşturun

Son maddemiz en çok ihmal edilen maddelerden. Gelen ziyaretçiyi sürecin içine dahil etmek istiyorsanız ya mail listenize üye olmasını önerin ya da bildirimler için izin isteyin. Bu uzun vadede hedef kitlenizi bir araya toplamanızda size yardımcı olacak ve ihiyacınız olduğunda yeni içerik duyuruları, yeni ürün tanıtımları gibi paylaşımları yapabileceksiniz.

E-ticaret sitenize blog kuracaksınız ama aklınıza takılan sorular mı var? instagram.com/wibritcom veya facebook.com/wibritcom üzerinden bize ulaşabilir ve ücretsiz destek alabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir Projeniz Varsa, Birlikte Çalışalım
Logo Beyaz

Mehmet Akif Mh. Kale Cd. No:93/1 D:2 Sultanbeyli – İSTANBUL
Tel: 0 216 398 13 29  E-Posta: info@wibrit.com