fbpx
E-Ticaret Satış Arttırma Yöntemleri

E-ticaretin pazar payının büyümesi ve e-ticaret sitelerinin giderek çoğalması rekabeti de her geçen gün arttırıyor. Bu kadar rakip arasında satışlarınızı arttırmak için farklı olmak ve farklı yöntemleri uygulamak durumundasınız. Bu nedenle satışınızı arttırmak için belirlediğiniz yöntemleri kafanıza estiğinde değil de periyodik bir plan içinde uygulamanızda fayda var.

Satış Arttırma Teknikleri Ne Zaman Uygulanmalı?

Satış arttırma çalışmaları size para kazandırmak için yapılır. Bu nedenle bu yöntemleri uygulayacağınız zaman oldukça önemli. Doğru zamanlarda ve doğru planlanmış uygulamalar geliştirmek zorundasınız. 15 şubatta sevgililer günü indirimi olmaz mesela. Bu nedenle bu teknikleri kendi planınız içinde haftalık, aylık, 15 günlük şekilde programlayabilirsiniz. Bu tamamen size kalmış ama bizim önerimiz şu ki; mutlaka bir plan içinde bunu gerçekleştirin.

Görsel ve İçerik Kalitesi

Web siteniz (bu ister kendi siteniz olsun ister kullandığınız pazaryerleri olsun) sizin mağazanızın vitrini. Şöyle düşünün; gerçek bir mağaza işlettiğinizde vitrin tasarımının temizliğine, tasarımına ve müşteri geldiğindeki hitap şeklinize nasıl dikkat ediyorsanız aynı şekilde internetteki mağazanızı ziyaret edenleri de karşılamanız gerekir. Yani çok çok kaliteli bir ürün görseli ve alışılmışın dışında bir ürün başlığı ve açıklaması girmeniz gerekiyor. Kabul ediyorum ürün başlığında çok seçenek yok ama ürün açıklamasında üreticilerin verdiği standart bilgiyi yazmaktan vazgeçin. Onlarca sitede bu var zaten.

Ücretsiz Kargo Avantajı

Kaliteli bir karşılamadan sonra ziyaretçilerin dikkat ettiği en önemli unsur: Ücretsiz kargo. Buna inanın çok dikkat ediyorlar. Çünkü kullanıcı gözü ile baktığınızda hem ürünü alıyorum hem de kargo mu ödeyeceğim düşüncesini çok sık görüyoruz. Bu nedenle ne yapın ne edin ödeme ekranında müşterinin önüne ek olarak bir kargo maliyeti çıkarmayın. Ücretsiz kargo özelliğine sahip olan ürünler diğerlerine göre daha fazla tercih ediliyor emin olun.

İndirim – Dönemsel Kampanyalar

Doğru zamanda doğru ürünlere uygulayacağınız kampanyalarla ciddi geri dönüşler elde edebilirsiniz. Bu noktada da standartın dışına çıkmanız gerekiyor. Yukarıda bahsettiğim sevgililer günü örneği mesela. Herkes yapıyor bunu. Soba satan bir işletme bile sevgililer gününde içiniz ısınsın deyip bunu yapabilir. Bunu bir tık çerçevenin dışına taşıyıp farklı düşünmeniz gerekiyor. Mesela 30 Kasım’ dünya kamyoncular günü. 24 kasımda bir çok işletme saate kaleme zaten indirim yapıyor. Ama birisi çıkıp da demiyor ki 30 Kasım’da ortopedik sürücü koltuk minderine %30 indirimle sahip olabilirsiniz. Hem de kargo ücretsiz. Bunu bir de sosyal medyada ufak bir reklamla duyurun. Hiçbir şey olmasa bile enteresan buldukları için markanızı ziyaret edecek insanların sayısına şaşırabilirsiniz. Doğru zamanlarda doğru kampanyalar çok önemli.

Alışveriş Puanı Hediye Etme

Bazı sitelerde görürsünüz; kendinden alışveriş yapan ziyaretçilere hediye puan verilir. Bu puanları da biriktirerek sonraki alışverişlerde kullanılabilir. Uzun vadede önerdiğimiz yöntemler arasında yer alıyor bu. Mesela 100 puana ulaşan bir kullanıcı bir sonraki alışverişinde %40 indirim alabileceğini biliyorsa -ve sizden aldığı ürünlerden ve hizmetinizden memnunsa- sadık müşteri kitlenize katılabilir. Böylece ihtiyaç duyduğu ürün de mutlaka sizin sitenize de göz atar. Bu da uzun vadede satışlarınızı arttıracak yöntemler arasında uygulanmalı.

Bir Alana İkinci Ürün İndirimde

Bu maddeye son dönemlerde çok rastlamışsınızdır. Bir saat alana ikincisi 1 TL. Çok basit ama bir o kadar da etkili bir yöntem. Finansal şartlarınız uyuyorsa bunu mutlaka uygulayın. Nadiren de yapsanız hem marka bilinirliğinize hem de satışlarınıza direk katkısı olacaktır. Bu şekilde bir satış arttırma yöntemi kulaktan kulağa pazarlamaya da girdiği için organik trafik ve satışta ciddi anlamda artış olacaktır.

Sosyal Medya

E-ticaret sitesi sahiplerinin önemini sonradan keşfettiği mecra: Sosyal medya. Sosyal medya aslında oldukça önemli. Çünkü reel bir mağazanız varsa müşterinin size gelmesini beklersiniz. Ama bir e-mağazaya sahipseniz müşteri adaylarının olduğu yerlerde olmak durumundasınız. Bu kanalları kullanırken ürün kampanyalarınızı veya yukarıda bahsettiğim satışınızı arttıracak yöntemleri paylaşmaya önem gösterin. Sosyal medya hesaplarınız üzerinden çeşitli yarışmalar veya çekilişler de düzenleyerek katılımcı kitlesini arttırabilirsiniz. Bu da satışlarınızı arttırma yolunda size önemli bir avantaj sağlar.

Son olarak tekrar hatırlatalım ki yukarıdaki tüm e-ticaret satış arttırma yöntemleri belirli bir program dahilinde uygulanmalı ve reklam tasarımları çok iyi tercih edilmeli. Unutmayın kaliteli tanıtım ürüne, kaliteli ürün sunumu da satışa götürür.

Aklınıza takılan soru/sorunlar için instagram.com/wibritcom veya facebook.com/wibritcom üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir Projeniz Varsa, Birlikte Çalışalım
Logo Beyaz

Mehmet Akif Mh. Kale Cd. No:93/1 D:2 Sultanbeyli – İSTANBUL
Tel: 0 216 398 13 29  E-Posta: info@wibrit.com