Dijital PR Nedir?

Dijital PR* kavramı dijital pazarlamada günümüzde kullanımı oldukça artan bir terimdir.Tam olarak ne anlama geldiğini bilmiyorsanız çok da yanlız sayılmazsınız.

(*PR : Public Relations – Yani günümüzdeki en yaygın şekli ile halkla ilişkiler.)

Dijital PR’ın ne olduğunu ve nasıl çalıştığını anlamak için, geleneksel PR ile aralarındaki farkları bilmek gerekiyor. Temelde aynı amaç ama farklı taktikler. Yani her ikisi de, müşterinin marka değerini arttırmayı ve satışları arttırma hedefiyle hedef kitleler arasında marka bilincini arttırmayı hedeflerken, içerik ve bu kitlelerle etkileşime olan yaklaşımları birbirinden farklılık gösterir.

Dijital PR ile Geleneksel PR Arasındaki Fark Nedir?

İki grup da aslında geleneksel PR tecrübesinden geliyor. Dijitalin hayatımızda bu kadar fazla yeri yokken geleneksel olarak kriz ve itibar yönetimi stratejileriyle marka bilinci oluşturma çalışmaları devam etti. Fakat dijitalin hayatımızda büyük yer kaplamaya başlaması bu yaklaşımı da temelinden sarstı diyebiliriz.

Geleneksel PR çalışmalarında web siteleri özelinde düşündüğümüzde SEO’nun teknik tarafları ile ilgilenmekten çok içeriğin önemi üzerinde duruldu sürekli. 2011’de Penguen güncellemesinden sonra içeriğin çok kaliteli olmasının önemli olduğu fakat web sitesinin genel kalitesi ve sağlık durumunun da bunun bir parçası olduğu net bir şekilde tecrübe edildi.

İşte tam bu noktada Dijital PR içeriğin gücünü SEO stratejileri ile birleştirip tüm arama metriklerini birleştirerek kaliteyi optimize eder. Tabi bu noktada içerik kavramına geniş bir bakış açısıyla bakmak gerekiyor. Söz konusu içerik, bir makale, bir infografik, anket verileri, video, etkileşimli içerik gibi farklı türevlerde olabilir.

Dijital PR’ın Faydaları Nelerdir?

Peki Dijital PR çalışmaları genel olarak bize ne fayda sağlar. Maddelerle kısaca değinelim.

Güvenilir Kaynaklardan ve Sitelerden Alakalı Bağlantılar Oluşturur

Şayet içeriğiniz kalite kavramının üst sınırlarındaysa ve kullanıcı açısından faydalı ise saygın siteler sizi bir kaynak olarak gösterdiğinde, insanlar sizi güvenilir ve değerli bilgi kaynağı olarak görmeye başlar. Tıpkı Google’ın yaptığı gibi.

Arama Sıralamasını İyileştirir

Google’ın kriterlerine uymayan yollarla çalışma yapan siteleri cezalandırdığını ve onların yerine doğal olarak kazananları ödüllendirdiğini biliyoruz. Google her ne kadar kuralları veya algoritmaları değiştirerek arama sonuçlarındaki kaliteyi artırmayı hedeflese de değeri, kaliteli bilgi sunanları ayrı bir yere koyduğunu unutmamak gerekiyor.

Marka Bilinirliğinizi Arttırır

Aynı şekilde iyi bir içerik pazarlamasının yaptığı gibi Dijital PR, güvenilir olan markanın bilinirliğinin artırmasına yardımcı olur.

Trafiği Arttırır

Sizin değerli içeriğinize link veren diğer sitelerin ziyaretçileri bu link üzerinden sizi ziyaret edebilir ve böylece organik trafiğinizin artmasına katkı sağlar.

Sosyal Paylaşım Oluşturur

Tabi bu içeriklere gelen ziyaretçilere faydalı bilgi sağladığınızda insanlar bunu sosyal medya hesaplarından paylaşacaklardır. Bu da markanızın sosyal medya paylaşımlarının doğal yollarla artmasını sağlar.

Marka Sadakatine Yol Açar

Sürekli kaliteli ürünler/hizmet aldığınız bir işletme düşünün. Memnunsanız pek değiştirme gereği hissetmezsiniz. Aynı durum Dijital PR çalışmalarının sonucunda da görülebilir.

Başarıyı Ölçmek için Somur Veriler Sağlar

Dijital pazarlamada etkileşim başarısının hemen her yönünü izlemeniz mümkün.Bu, gelecekte daha iyi kampanyalar oluşturmanıza yardımcı olarak neyin işe yarayacağını belirlemenize yardımcı olabilir.Google Analytics gibi araçlar, kampanyanızın nasıl performans gösterdiğini takip etmenize yardımcı olur.

Uygun Maliyetli Bir Stratejidir

Bir kampanyanın başarılı olması için dünyaya mal olması gerekmez.Bunu doğru yapın; web trafiği ve dönüşümlerinde bu işlem çoğu zaman kendi maliyetini çıkarır.

Dijital PR Araçları Nelerdir ?

Özellikle son 6-7 yılda sosyal medyanın hayatımızda oldukça yer kaplaması ve ziyaretçilerin zamanının büyük bir bölümünü de internet ortamında geçirdiğini göz önünde bulundurusak PR hizmetinin ne kadar önemli olduğunu kısmen anlamış oluruz. Peki biz internet ortamında insanlarla etkileşim halinde olabilmemiz için hangi araçları aktif olarak kullanmalıyız ?

Bu noktada birçok araç olduğunu belirtmekte fayda var. Fakat PR denildiği zaman akla gelen ve yoğun şekilde kullanılan, bizim de kullanılmasını tavsiye ettiğimiz araçları şu şekilde sıralayabiliriz :

Web Sitesi

Eğer insanlarla iletişim halinde olacaksanız en önemli kural şu : Onların size en hızlı şekilde ulaşmasını sağlayın. Kısacası şeffaf ve ulaşılabilir olun. Mobil kullanımların artmasıyla birlikte web sitesinin de kendi içinde özellikleri olması gerektiğini geçmiş yazılarımızda bahsettik. Konuyla alakalı detaylı bilgiyi bize ulaşarak alabilirsiniz.

Sosyal Medya

Eskiden bir dükkan açarken kaldırımdan kaç kişi geçiyor diye hesaplaranarak açılan dükkanların başarı hikayelerini çok duyardık. Şimdi ise benzer bir şekilde sanal bir cadde üzerinde siz bulunup insanları kendinize çekmeniz gerekiyor. Bunun için en hızlı yolların başında sosyal medya geliyor. Facebook, twitter, instagram, linkedin gibi popüler olan hesaplarda mutlaka işleyen bir sayfanız olsun.

Bloglar

Blog kullanımları, bloglarda yayınlanan tanıtım yazıları ve tavsiyeler markanız ve ürününüz için marka değeri ve güven sağlamakta. Burda şu yanlışa düşmemek gerekiyor; hakkınızdaki yorum olumsuz diye bu size prestij kaybettirmez. Örneğin bir blogda kullanıcı sizin ürününüzü almış, memnun değil diye bunu yazmış ve siz de bunu görüyorsunuz. Hiçbir zaman karalamayın, kullanıcı haklı da olabilir. Problemi giderirseniz ve iyi niyetle yardımcı olmaya çalışırsanız size mutlaka olumlu bir dönüş olacaktır. Aynı durum sosyal medya sayfalarınızdaki düşüncelere cevap vermenizde de geçerli.

Haber siteleri , Forumlar

Sektörünüzle alakalı çıkacak olan olumlu haberler, forum tanıtımları da sizin sektör güvenilirliğinize olumlu katlı sağlayacaktır. Su arıtma sistemi satanların haberlerdeki videoları sitelerine koymaları bunlara verilebilecek örneklerden biridir.

Siz bunları yaptığınızda aynı zamanda oluşturduğunuz websitesine SEO çalışması da yapmış olursunuz. Bu noktadaki devamlılık da size başarıyı getirir. İşin temelde mantığı şudur : Siz kendinizi tanıtmadan başkalarının sizi tanıtması müşteri için her zaman olumlu bir bakış açısı demektir. Bunu sağlamaya önem gösterin.